Як поміняти батарею в квартирі

842

Затіваючи капітальний ремонт або навіть оновлюючи обридлий інтер’єр, господар квартири нерідко відчуває потребу в заміні батарей опалення, так як вони не вписуються в стиль нового оформлення кімнат.

Як поміняти батарею в квартирі

Інша причина, при виникненні якої необхідно замінити ці елементи контуру опалення новими це низька температура в квартирі в зимовий час року з-за холодних або недостатньо прогревающихся радіаторів.

Щоб знати, як поміняти батарею в квартирі, потрібно володіти інформацією про деякі нюанси цього процесу. Однак, перш ніж йти в магазин за новими радіаторами, якщо власника житла цілком влаштовують старі за зовнішнім виглядом, можна спробувати їх реанімувати за допомогою існуючий технологій прочищення. Для цього процесу можна запросити фахівця з організації, яка займається обслуговуванням опалювальної системи даного будинку, але цілком реально провести і самостійно – поради з промивання системи опалення розміщені на нанашому порталі у відповідній публікації. Можливо, з допомогою проведення такого заходу проблема буде вирішена.

Якщо ж остаточно вирішено позбутися від батарей старого зразка і встановити один з сучасних варіантів радіаторів, то потрібно вибрати найбільш підходящий для використання в конкретному контурі, з урахуванням особливостей системи опалення і площі приміщення, що обігрівається.

Зміст статті

 • 1 Що потрібно знати для правильного вибору?
  • 1.1 Як вибрати тип та модель радіатора для квартири?
   • 1.1.1 Калькулятор для розрахунку кількості секцій радіатора
 • 2 Інструменти і необхідні комплектуючі для установки радіаторів
  • 2.1 Відео: що потрібно для монтажу радіаторів опалення
 • 3 Дозвіл на заміну елементів системи
 • 4 Як поміняти батарею в квартирі — робимо самостійно
  • 4.1 Демонтаж старих радіаторів
  • 4.2 Підготовка до монтажу
  • 4.3 Монтаж нових радіаторів
  • 4.4 Відео: установка і підключення батареї опалення
  • 4.5 Монтаж перемички-байпаса
  • 4.6 Відео: монтаж перемички — байпаса

Що потрібно знати для правильного вибору?

Щоб зробити правильний вибір, необхідно спочатку звернутися в обслуговуючу компанію і дізнатися параметри системи опалення будинку, такі, як тиск і температура, з якою подається теплоносій в контур будинку і розподіляється по квартирах. Крім цього, у фахівців потрібно уточнити, яку питому потужність повинен мати радіатор на одиницю площі для конкретних умов даного будівлі.

Від правильно зробленого вибору буде залежати температура не тільки в квартирі, де буде проводитися заміна радіаторів, але і в інших, що знаходяться по сусідству.

Це базова необхідна інформація, якої потрібно володіти, так як без неї вибрати надійний і ефективний радіатор опалення буде важко.

Як вибрати тип та модель радіатора для квартири?

Знаючи параметри системи опалення будинку, потрібно ближче познайомитися з характеристиками тих радіаторів, які вирішено встановити, наскільки вони підходять для установки в центральній системі .

Обов’язково враховується те, що в силу технічних характеристик не всі види радіаторів можуть витримати агресивне середовище, яка створюється у відкритій системі опалення через насиченість теплоносія киснем, а також можливі гідроудари при перепадах тиску, які свойственнны центрального опалення від котелень.

Вибрані батареї повинні ефективно функціонувати з конкретним рівнем тиску і хімічним складом теплоносія, віддаючи максимум тепла в приміщення, виконуючи своє безпосереднє призначення.

Крім цих факторів, важливий дизайн оформлення обігріваючих елементів, так як вони повинні бути ідеально вписані в інтер’єр.

На сьогоднішній день досить популярними залишаються традиційні чавунні, але по-сучасному вдосконалені радіатори, а також новомодні алюмінієві, сталеві і біметалічні.

 • Сучасні чавунні радіатори кардинально відрізняються від старих вітчизняних моделей. Вони мають естетичний зовнішній вигляд і випускаються в різних варіантах, тому з них можна вибрати зразки, які підходять як для сучасних, так і для ретро — інтер’єрів. Але все ж головне достоїнство батарей, виготовлених з чавуну це стійкість до агресивного внутрішньої і зовнішньої середовищі. Імпортні моделі чавунних радіаторів мають абсолютно гладкі внутрішні поверхні, тому немає перешкод для активної циркуляції теплоносія, а також відсутні передумови для утворення шарів накипу.
Як поміняти батарею в квартирі

Сучасний чавунний радіатор, стилізований під «ретро»

Крім перерахованих позитивних якостей, всі чавунні радіатори завжди мають високий процент теплоотдачи.

Крім того, подібні батареї не бояться перепадів тиску в системі і високих температур, тому вони відмінно підходять для установки в багатоквартирних та багатоповерхових будівлях, підключених до центральної обігрівальної системи.

 • Ще одним ідеально підходящим варіантом для квартир є біметалічні об’єднані радіатори, виготовлені з двох різних сплавів. Сталева поверхня внутрішньої частини конструкції радіатора здатна витримувати тиск, що доходить до 40 бар, а алюмінієва зовнішня поверхня, яка декорована емаллю, дає чудову тепловіддачу в кімнату. Причому поверхню прогрівається рівномірно, тому віддає тепло площа досить велика.
Як поміняти батарею в квартирі

Біметалічні радіатори поступово завойовують лідируючі позиції внаслідок своєї універсальності

Батареї мають сучасний зовнішній вигляд і стануть прикрасою будь-якого інтер’єру, підкреслюють його стиль.

 • Радіатори виготовлені з сталі, поділяються на панельні, секційні і трубчасті. Перевага цього виду радіаторів полягає в різноманітності і естетичності дизайну та ефективній роботі в автономній закритій системі, що має якісний теплоносій. У контурах, приєднаних до центральної опалювальної системи, їх встановлювати не рекомендується, так як агресивне середовище і температурні перепади можуть пошкодити корпус, особливо в найбільш уразливих місцях – по зварних швах. Однак, якщо такі батареї вже придбані, необхідно на кожну з них вбудувати редуктор, який автоматично буде вирівнювати тиск тим самим не даючи виникати непотрібним напружень в металевому корпусі. Цей простий в установці прилад допоможе зберегти радіатори на довгий термін без пошкоджень і течі.
Як поміняти батарею в квартирі

Сталеві радіатори мають чимало вразливих місць

Ще один істотний мінус – в деяких сталевих радіаторах відсутнє покриття, захищає внутрішні поверхні від виникнення корозійних процесів. При виборі на це варто звернути особливу увагу.

 • Алюмінієві радіатори так само, як і сталеві, не особливо підходять для відкритих систем опалення, так як при контакті з агресивним середовищем, алюміній схильний до окислення.
Як поміняти батарею в квартирі

Алюмінієві радіатори не рекомендуються до установки в центральних системах опалення

Вони мають відмінний зовнішній вигляд, який на перший погляд абсолютно ідентичний біметалічним варіантів, але за технічними характеристиками настільки ж відрізняється від них.

Радіатори з цього матеріалу гарні для закритої автономної системи опалення, з рівним напором чистого теплоносія і з встановленою стабільною температурою. В центральній системі можуть відбуватися непередбачені стрибки температури і тиску, що може негативно впливати на шви секцій. Цілком можливі пошкодження швів, особливо, якщо всередині секцій розвиваються окислювальні процеси. Саме тому не рекомендується встановлювати такі елементи в багатоповерхових будинках.

Більш детально про експлуатаційних якостях радіаторів опалення можна дізнатися в статті нашого порталу, спеціально присвяченій цій проблемі.

Калькулятор для розрахунку кількості секцій радіатора

Важливо не тільки вибрати оптимальний радіатор, але і правильно визначитися з кількістю його секцій або загальною тепловою потужністю. Для цього пропонуємо скористатися можливостями вбудованого калькулятора, який враховує безліч нюансів, важливих для створення ефективної системи обігріву конкретного приміщення:

Послідовно введіть потрібні значення або позначте варіанти у запропонованих списках
Встановіть повзунок значення площі приміщення, м2
100 Вт на кв. м
Скільки зовнішніх стін в приміщенні?
одна
дві
три
чотири
У яку сторону світу дивляться зовнішні стіни
Північ, Північний Схід, Схід
Південь, Південний Захід, Захід
Вкажіть ступінь утеплення зовнішніх стін
Зовнішні стіни не утеплені
Середня ступінь утеплення
Зовнішні стіни мають якісне утеплення
Вкажіть середню температуру повітря в регіоні в саму холодну декаду року
— 35 °С і нижче
від — 25 °С до 35 °С
до — 20 °С
до — 15 °С
не нижче — 10 °С
Вкажіть висоту стелі в приміщенні
до 2,7 м
2,8 ÷ 3,0 м
3,1 ÷ 3,5 м
3,6 ÷ 4,0 м
понад 4,1 м
Що розташовується над приміщенням?
холодне горище чи неопалюване і не утеплене приміщення
утеплені горище чи інше приміщення
опалювальне приміщення
Вкажіть тип встановлених вікон
Звичайні дерев’яні рами з подвійним заскленням
Вікна з однокамерним (2 скла) склопакетом
Вікна з двокамерним (3 скла) склопакетом або з аргоновим заповненням
Вкажіть кількість вікон у приміщенні
Вкажіть висота вікна, м
Вкажіть ширину вікна, м
Виберіть схему підключення батарей
Як поміняти батарею в квартирі
Як поміняти батарею в квартирі
Як поміняти батарею в квартирі
Як поміняти батарею в квартирі
Як поміняти батарею в квартирі
Як поміняти батарею в квартирі
Вкажіть особливості установки радіаторів
Радіатор располжен відкрито на стіні або не прикритий підвіконням
Радіатор повністю прикритий зверху підвіконням або полицею
Радіатор встановлений в стінній ніші
Радіатор частково прикритий фронтальним декоративним екраном
Радіатор повністю закритий декоративним кожухом
Нижче буде запропоновано ввести паспортну потужність однієї секції вибраної моделі радіатора.
Якщо метою розрахунків варто визначення потрібної сумарної теплової потужності для опалення кімнати (наприклад, для вибору нерозбірних радіаторів) то залиште це поле пустим
Введіть паспортну теплову потужність однієї секції вибраної моделі радіатора

Інструменти і необхідні комплектуючі для установки радіаторів

Якщо прийнято рішення самостійно зробити заміну батарей, то необхідно підготувати деякі інструменти і додаткові комплектуючі деталі, за допомогою яких виробляється монтаж радіаторів в систему опалення.

З інструментів будуть потрібні:

Як поміняти батарею в квартирі

Інструменти для монтажу радіаторів опалення

— гайкові і розвідний ключ;

куто-шлифовальняа машинка – «болгарка» для різання металевих труб;

— для металевих труб знадобиться клупп для нарізки різьблення або плашки з власником потрібного діаметра;

Як поміняти батарею в квартирі

Клуп — спеціальний інструмент для нарізання різьби на трубах різного діаметра

— зварювальний апарат для поліпропіленових труб;

— ножиці або ножівка для різання поліпропіленових труб;

— рівень, олівець і довга лінійка;

— пакля;

— герметик;

— цементний розчин для закладення отворів навколо кронштейнів.

З комплектуючих потрібно придбати:

— вибрані радіатори;

— кульові крани;

— кронштейни для навішування батарей;

заглушки — пробки;

— крани Маєвського для стравлювання повітря;

— нові металопластикові, сталеві або поліпропіленові труби, необхідні елементи для їх монтажу — трійники, переходи, відводи, фітинги і т. д.

Відео: що потрібно для монтажу радіаторів опалення

Дозвіл на заміну елементів системи

Заміна батарей в квартирі багатоповерхівки складніше, ніж у приватному володінні, так як для цього процесу в період опалювального сезону або коли система знаходиться під тиском потрібно відключення від центрального контуру всього стояка, хоча б на деякий час. Можна зробити відключення на час зрізу труб на початку і в кінці контуру, встановленого в квартирі, і встановлення на їх входять відрізки кульових кранів.

Це означає, чимало квартир залишаться без опалення, тому заходи по заміні труб або радіаторів краще проводити по завершенні опалювального періоду або перед його початком.

Однак, якщо обставини все ж примушують проводити монтажні роботи в настільки незручний період, потрібне звернення в житлово-експлуатаційну організацію із заявою про тимчасове відключення певного стояка будинку. Перекриття подачі теплоносія в общедомовую систему повинен виконувати тільки фахівець, що має доступ до місця врізки контуру в центральний домовик колектор.

Після відключення стояка з нього зливається вода, і тільки після цього можна приступати до демонтажу старих батарей або всіх внутрішньоквартирних труб. Якщо, наприклад, планується поміняти їх на поліпропіленові.

Як поміняти батарею в квартирі — робимо самостійно

Самостійно можна братися за процес демонтажу та встановлення батарей тільки в тому випадку, якщо є навички роботи по зварюванню поліпропілену, «запаковке» сантехнічних різьбових з’єднань, нарізування різьби, якщо це необхідно в конкретних умовах, роботи з іншими необхідними слюсарними інструментами.

Заміна елементів контуру відбувається в кілька етапів:

Демонтаж старих радіаторів

Якщо не планується заміни металевого контуру на поліпропіленові труби, то роботу починають з того, що розкручують різьбові з’єднання, що зв’язують батарею з трубою. Часто буває так, що різьба не піддається через що утворилася іржі. У цьому випадку в хід йде шліфмашинка, з допомогою якої батарея відрізається від відповідних до неї прот труб.

Як поміняти батарею в квартирі

Перший крок після зливу теплоносія з стояка — демонтаж підлягає заміні батареї

Якщо всі труби в контурі будуть замінені на більш естетичні і прості в монтажі поліпропіленові, то вони зрізається на відстані 1520 см від стіни, незалежно від того, де знаходиться батарея.

Всі роботи потрібно проводити акуратно, підстеливши під місце розрізу і зварювання азбестовий лист або інший негорючий матеріал, щоб не зіпсувати підлогове покриття.

Підготовка до монтажу

Звільнивши стіну від старої батареї, на її поверхні роблять розмітку місця установки нової, розраховують і позначають точки, де будуть вмонтовані в стіну кронштейни. Всі параметри розмітки визначаються з урахуванням загального розміру батареї і відстані між секціями. Для того щоб горизонталь і вертикаль були ідеальними, для проведення розмітки обов’язково використовують будівельний рівень. Місце майбутнього розташування батареї краще всього по контуру окреслити олівцем або маркером.

Як поміняти батарею в квартирі

Монтаж повинен бути предварен ретельним промером та розміткою

У намічених для кронштейнів місцях висвердлюються отвори. В залежності від типу придбаних кронштейнів вони можуть убиватися в стіну або укручуватися. Якщо в процесі свердління стіна була пошкоджена – з’явилися глибокі провали або осипання отворів, її необхідно відразу очистити і закрити цементним складом, який повинен добре просохнути перед навішуванням на кронштейни батареї.

Як поміняти батарею в квартирі

Поверхня стіни за батареєю доцільно покрити фольгованим термоізолятором

Щоб тепло не витрачалося марно для непотрібного прогріву стіни, на неї рекомендовано закріпити шматок фольгованого утеплювача. Він повинен розташовуватися по всій ширині і довжині батареї, а також підніматися під самий підвіконня. Таким чином можна підвищити тепловіддачу від радіатора направити теплове випромінювання в бік приміщення.

Монтаж нових радіаторів

Після підготовки місця, можна приступати до подальших дій.

 • Якщо вирішено залишити металеві труби, то на інших відтинках, з допомогою клупи нарізається різьба. При необхідності відрізок труби подовжуються за допомогою зварювання або нарізання різьби і з’єднання двох отрезкоутулкой.
 • На трубі, що подає і на зворотній трубі нарізана різьба обгортається клоччям, потім проводять обмазку ущільнювача пастою-герметиком і прикручують кульові крани.
 • На петлі навішується батарея. Виміряється необхідна довжина прямого згону для її з’єднання з кульовими кранами.
 • У різьбову частину батареї вкручуються згони, з допомогою яких виробляється «запаковка» радіаторів з подаючої і зворотної трубою. Для герметизації з’єднань найкраще знову ж застосовувати клоччя з промазуванням її спеціальною пастою.
Як поміняти батарею в квартирі

Можна провести монтаж «по-старому», з допомогою звичайного згону …

 • Ще простіше буде монтаж, якщо використовувати сучасні сполучні фланцеві муфти з накидною гайкою – їх часто називають «американками». Заодно подібний підхід спростить і демонтаж батареї у разі виникнення такої необхідності. Можна придбати комплект, який включає і «американку», і кульовий кран це ще більше полегшить роботу.
Як поміняти батарею в квартирі

… однак доцільніше використовувати фланцеві з’єднання з накидною гайкою — «американкою»

 • Якщо радіатор встановлюється в самій високій точці стояка, то вгорі з протилежного боку від врізки встановлюється кран Маєвського. Після заповнення контуру теплоносієм через цей кран випускається накопичився під час заповнення радіатора повітря. Відсутність повітряних пробок необхідна умова для вільної циркуляції води в системі.
 • У нижній частині цієї сторони батареї вкручується заглушка.
 • Якщо ж буде продовження контуру, то замість крана Маєвського встановлюється подає труба, знизу обратка, які далі з’єднуються з наступною батареєю.
Як поміняти батарею в квартирі

Кран Маєвського — необхідний для випуску повітря із системи

 • Металеві труби можуть бути замінені на поліпропіленові або металопластикові. Тим не менш, нарізка різьби все одно буде необхідна – необхідно перейти на компресійний зварюваний фітінг. Різьбовий фітинг або ж спеціальна муфта-«американка» може знадобитися і для підключення самого радіатора.

На кутах, місцях установки трійників або на переходах на інший діаметр применяется специфічна технологія, характерна для конкретного виду труб. У випадку з поліпропіленом це зварювання за допомогою спеціального апарату, який дає абсолютно герметичний монолітний шов, що витримує і температурні і баричні навантаження. При заміні на металлопласт применяются спеціальні компресійні фітинги. У продажу завжди є в наявності весь необхідний асортимент подібних фасонних і сполучних елементів.

Відео: установка і підключення батареї опалення

Монтаж перемички-байпаса

Для установки радіаторів в умовах квартири використовують кілька схем з перемичкою-байпасом або без неї.

 • Перемичка-байпас встановлюється при однотрубної розводці перед радіатором для зручності перекриття теплоносія в аварійних випадках, наприклад, якщо сталася серйозна протікання в батареї, і потрібно провести ремонт або повністю її поміняти. Якщо встановлена перемичка, то не доведеться перекривати весь стояк, а досить закрити крани, які стоять за байпасом, відсікти аварійну батарею від системи опалення, а потім можна спокійно її знімати і робити ремонт. Завдяки перемичці, циркуляція в системі продовжується, тобто інші приміщення і квартири, через які проходить стояк, продовжують обігріватися.
Як поміняти батарею в квартирі

Байпас встановлюється перед відсічними кульовими кранами

Коли після проведення ремонтного процесу радіатор буде встановлено назад, крани відкриваються, і триває циркуляція теплоносія, але вже через батарею.

Ще однією перевагою конструкції із застосуванням перемички є можливість регулювання температури в приміщенні. Прикриття кранів, що стоять за байпасом, скорочує кількість теплоносія, що циркулює через конкретний радіатор. Завдяки цьому температура в цій кімнаті може бути знижена до оптимальної.

Для врізки перемички використовуються трійники, які встановлюються на труби до монтажу кульових кранів.

 • Якщо перемичка не встановлюється, а передбачається лише відсікаючий вентиль, то процес монтажу проходить швидше і простіше, але у цієї схеми установки є один суттєвий недолік. Якщо перекривається вентиль, припиняється циркуляція по всьому стояку, і опалення втрачає не тільки кімната, де проводиться ремонт батареї, але і всі інші, включені в цей контур.
Як поміняти батарею в квартирі

Установка термостата полегшить регулювання температури нагріву і дасть суттєву економію на енергоносіях

 • Байпас дозволяє регулювати температуру в приміщенні в ручному режимі. Однак більшу зручність являє собою механічний (іноді — електронний) термостат, який монтується на вході в радіатор і буде автоматично підтримувати заданий значення нагріву.

Відео: монтаж перемички — байпаса

Випробування системи після монтажу

Після завершення монтажних робіт і візуальної перевірки обов’язково проводяться випробувальні заходи. Для цього необхідно, щоб фахівці запустили під тиском в систему опалення теплоносій. У разі виявлення дефектів в монтажі і протікання на різьбових або фітингових з’єднаннях радіатора і підводних труб, їх потрібно постаратися оперативно усунути, інакше доведеться знову звільняти стояк від води і проводити вже ремонтні роботи.

Заміна батарей в квартирі багатоповерхового будинку особливо відповідальний захід, так як від якості виконаної роботи буде залежати ефективність опалення не тільки в квартирі власника, змінює радіатори, але і всіх інших, що знаходяться з нею в одному стояку. Крім цього, не слід скидати з рахунків надійність монтажу в тому плані, щоб була забезпечена повна безпека від протікання води через міжповерхові перекриття. Тому, якщо немає стійких навичок у сантехнічних та будівельних роботах, то краще не ризикувати, а покластися на досвід кваліфікованих фахівців.