Як поміняти змішувач на кухні

624

Кухонний змішувач належить до найбільш інтенсивно використовується сантехнічного устаткування. Будь-який, навіть самий якісний подібний прилад з часом потребує певного обслуговування – заміни подтекающего картриджа або нещільно зачиняються кранів-букс. Однак трапляється й так, що приходить в непридатність сам корпузмесителя – від постійного впливу води починаються незворотні процеси ерозії поверхні, «з’їдається» різьблення в гніздах для вентилів або картриджа, стирається хромоване покриття. А якщо виріб – з неякісного силуміну, то цілком можливо повне руйнування корпусу з появою тріщин і відколюванням фрагментів.

Як поміняти змішувач на кухні

Може бути і не така фатальна ситуація – просто господарі вирішили оновити інтер’єр кухні, і без установки нової сучасної сантехніки в цьому питанні теж не обійтися. Як правильно вибрати кухонний змішувач було розказано в спеціальній статті нашого порталу. Зараз же мова піде про те, як поміняти змішувач на кухні самостійно, не вдаючись до викликом спеціаліста.

Процес цей, хоча і дуже відповідальний, але все ж цілком доступний для звичайного господаря квартири.

Зміст статті

 • 1 Що потрібно для роботи
  • 1.1 Відео: як підібрати дійсно якісні шланги
 • 2 Демонтаж старого змішувача і підготовчі роботи
 • 3 Монтаж нового змішувача
  • 3.1 А. Установка змішувача з кріпленням на гайку
  • 3.2 Б. Установка змішувача з кріпленням на шпильки
  • 3.3 Відео — Установка змішувача на кухні
  • 3.4 Підключення змішувача до водопроводу
  • 3.5 Відео: підключення змішувача на жорсткій підводці

Що потрібно для роботи

Для проведення робіт по заміні змішувача потрібно відразу підготувати необхідні комплектуючі, засоби, інструменти, витратні матеріали.

 • Виходимо з того, що змішувач уже придбано. Однак, обов’язково треба перевірити, чи достатньо довжини гнучких шлангів, які знаходяться в комплекті. Як правило ті, що йдуть в наборі, мають всього 300 мм, чого може бути явно недостатньо. Крім того, якщо змішувач «брендовий», то якість цих рукавів в металевій оплітці зазвичай залишає бажати кращого, і їх слід відразу замінити.
Як поміняти змішувач на кухні

Шланги, що входять в комплект, можуть виявитися короткими

При виборі і придбанні таких шлангів обов’язково звертайте увагу на те, що довжина їх штуцера (інакше його часто називають голкою) повинна бути різною – це полегшить складання, так як шестигранники під ключ не будуть заважати один одному.

Крім того, потрібно правильно підібрати тип різьбового з’єднання з водопровідною трубою. Це стосується і діаметра і виду різьбової частини («тато» або «мама»). Найчастіше, звичайно, використовуються шланги «мама» з гайкою ½ дюйма – для безпосереднього приєднання до відповідної трубі. Тим не менш варіанти можливі, наприклад, якщо встановлена гребінка колектора або ж кульовий кран з виходом «мама».

Як поміняти змішувач на кухні

При виборі гнучких шлангів звертають увагу на тип і діаметр різьбової частини

Шланги не повинні розташовуватися в напрузі, в натяг, але не слід купувати їх і з дуже великим запасом довжини. При перепадах тиску (відкриття та закриття крана) вони будуть смикатися, вібрувати, а це викликає швидкий знос гумової трубки, розміщеної під сталевий опліткою. Вона починає протиратися і може в недалекому майбутньому дати текти.

Як поміняти змішувач на кухні

Схематично — пристрій гнучкого шланга в обплетенні

Більш довговічні й надійні в цьому відношенні – гофровані шланги нержавіючі.

Вони, звичайно, дорожче, та й монтувати їх дещо складніше. Зате в таких шлангів відмінна жорсткість – вони будуть зберігати доданого їм при установці вигин.

Як поміняти змішувач на кухні

Гофровані шланги нержавіючі складніше в установці, але більш надійні в експлуатації

Деякі майстри воліють обходитися бет гнучких шлангів, роблячи підведення води до змішувача з металопластикової труби. Для цього необхідно придбати комплексний ект штуцеров з фітингами під металопласт.

Як поміняти змішувач на кухні

Штуцера (голки) з фітингами під металопласт

Така підводка, звичайно, теж складніше у виконанні, ніж з гнучкими рукавами, але, одного разу змонтувавши такі труби, за цей ділянку можна буде надалі не турбуватися.

Як поміняти змішувач на кухні

Змішувач з жорсткою металлопластовой підводкою

Відео: як підібрати дійсно якісні шланги

 • З інструментів для роботи знадобляться:

— Гайкові ключі. Гарантовано буде потрібно ключ на 10 і 22 × 24. Дуже часто кріпильні гайки на шпильках вимагають ключа на 11. Якщо змішувач кріпиться до миття гайкою великого діаметру, то краще приготувати розвідний ключ.

Викрутки з прямим та фігурним наконечником.

— Плоскогубці.

— В ряді випадків не обійтися без газового ключа.

— Якщо монтаж буде проводитися на нову мийку, на якій ще немає отвору, або на стільницю, потрібно електродриль з відповідними коронками (зазвичай з діаметром 35 мм).

— Для роботи в умовах з недостатньою освітленістю, що під мийкою, швидше за все буде потрібно підсвічування – ліхтарик.

 • З матеріалів можуть знадобитися:

— Ущільнювачі для різьбових з’єднань. Вони будуть потрібні тоді, коли є необхідність монтажу на водопровідної труби, відводи, перехідники, запаковування фітинга під металопласт і т. п. Довіряти фум-стрічці не варто – краще скористатися звичайною лляної клоччям і герметизуючої пастою (типу «Unipak») – таке з’єднання буде гарантовано від протікання.

— Якщо установка змішувача буде проводитися з тимчасовим демонтажем мийки, то необхідно підготувати силіконовий герметик і, звичайно ж, шприц для зручності його нанесення.

— можливі ситуації, коли старі «прикипіла» різьбові з’єднання не будуть піддаватися розбиранні. Допомогти в цьому випадку зможе пульвелизаторный балон універсального мастильного складу «WD-40».

Після того, як все підготовлено, можна переходити до подальших дій.

Демонтаж старого змішувача і підготовчі роботи

 • Перш ніж приступати до робіт безпосередньо під кухонною мийкою, необхідно, в першу чергу, відключити подачу холодної і гарячої води. Для цього перекриваються вентилі на вході в квартиру, або ж, якщо це передбачено системою внутрішньої розводки – перекривають подачу води від колектора на кухню. Іноді крани встановлюють і безпосередньо під мийкою. Звичайно, теоретично можна перекрити тільки їх. Однак, практика показує, що при проведенні робіт у тісному просторі не виключається ймовірність випадкового відкриття кульового крана незграбним рухом руки або ліктя. Щоб не допустити подібного непорозуміння, краще все ж перекрити подачу води на кухню повністю.
 • Після того як вентилі перекриті, слід відкрити кран на змішувачі – це нормалізує тиск у трубі. Під ділянка підключення старих шлангів необхідно підставити миску чи іншу ємність відповідних габаритів. Шланги скручуються, дається можливість виходу залишилася в трубах води.
 • Тепер необхідно зняти старий змішувач. Справа ця не така проста, як може здатися на перший погляд.

— По-перше, працювати в незручній позі, в дуже обмеженому просторі, лежачи на спині – дуже складно, особливо якщо мийка врізана в кухонну шафу.

— По-друге, «класичне» розташування змішувача – між стіною і чашею мийки. У такій вузькій ніші орудувати гайковим ключем дуже важко – просто немає місця для його накладення та повороту.

— По-третє, майже напевно всі з’єднання від часу і вогкості подржавели, «прикипіли» і так просто не піддадуться.

Як поміняти змішувач на кухні

При демонтажі старого змішувача цілком можна зіткнутися ось з такою картиною

У численних статтях інтернету по заміні змішувача цей етап, часом, описується побіжно, типу «відкрутіть викруткою шпильку і витягніть змішувач». Досвідчені майстри знають ціну таким твердженням – з дуже великою часткою ймовірності ці самі шпильки викрутку не піддадуться, швидше — зріже проржавілий шліц. Значить, знадобиться ключ, а про «зручність» роботи з ним в цих умовах вже говорилося.

Який вихід? Якщо є можливість зняти мийку (а така можливість є в переважній більшості випадків), значить коливатися не треба і демонтаж, і подальша установка змішувача будуть виконані і швидше, і набагато якісніше. Краще витратити зовсім незначну суму на придбання герметика і провести досить прості дії по зняттю мийки та її подальшій установці на місце в результаті ви все одно будете у виграші.

Як поміняти змішувач на кухні

Якщо зняти мийку, то робота піде значно легше і швидше

 • Для демонтажу мийки, звичайно, потрібно від’єднати її від каналізації. Можна вийняти гнучкий гофрований шланг з каналізаційної труби, або ж, що, напевно, зручніше для подальшої роботи, просто відкрутити стопорне кільце на сифоні і зняти цей «стакан» зі зливного патрубка раковини.
 • Тепер, зручно розташувавшись, нескладно буде зняти відпрацював своє змішувач. В залежності від його конструкції або викручується велика стопорная гайка, або шпильки. Можливо, буде потрібно пробрызгать ці вузли «WD-40», щоб вони піддалися. Трапляються ситуації, коли і це не допомагає – тоді доведеться застосовувати радикальні заходи – зрізати їх ножівкою або шліфмашинки. Головне при цьому – не пошкодити мийку.

До різання шліфмашинки іноді доводиться вдаватися і при заміні старого змішувача типу, встановленого на жорстку підводку із сталевих труб.

Як поміняти змішувач на кухні

Така стара підводка іноді піддається тільки різанні шліфмашинки

Розібрати проржавілі згони або ж покриті декількома шарами фарби – надзвичайно важко. Тому буває вигідніше просто зрізати з вище різьбової частини. Далі – за обставинами. Якщо вдасться звільнити якісний різьбовий патрубок для подальшого приєднання гнучкого шланга питання спрощується. Якщо ні, то, мабуть, доведеться ще і нарізати різьбу валерією.

 • Щоб не відкладати на потім, необхідно відразу провести ревізію стану підходящих в мийці водопровідних труб, зокрема – тих різьбових ділянок, на які планується прикручувати гнучкі шланги. Для того, що прокладка шланга щільно прилягала до обрізу труби, він повинен бути рівним по всій окружності, не мати гострих чи виступаючих країв, порушення геометрії з-за корозійного впливу. Якщо є сумніви – краще «запакувати» у цьому місці різьбовий подовжувач заводського виробництва – це буде гарантувати надійність з’єднання зі шлангом.
Як поміняти змішувач на кухні

Доцільно «оновити» різьблення на трубах установкою подібних подовжувачів

Монтаж проводять на клоччя, волокна якої обмотують по різьбі на трубі за годинниковою стрілкою, а потім промащують герметизуючої пастою. Подовжувач закручують рожковим або газовим ключем до упору.

 • При бажанні і наявності коштів, можна відразу встановити запірні вентилі, якщо вони раніше не стояли. Це дозволить згодом проводити будь-які ремонтні роботи на кухні, наприклад, при виникненні аварійної ситуації, не вимикаючи загальної водопровідної домашньої мережі.
 • У тому випадку, якщо планується здійснити підводку води металопластиковими трубами, є смысл сразу «запакувати» на сталеві труби перехідні фітинги.
 • Якщо передбачається установка нового змішувача на стару мийку, то необхідно ретельно очистити область навколо монтажного отвору від наростів накипу, що скупчилася бруду, слідів іржі і т. п. Таку очистку проводять і з лицьового, і з нижньої сторони.
 • У випадку, коли планується встановлення нової мийки, необхідно, звичайно, відразу постаратися придбати таку, яка вже має настановний отвір. Однак, деякі моделі їм не оснащені, і доведеться приймати відповідні заходи.

Якщо миття виконана з нержавіючої сталі, то для цього застосовують спеціальний інструмент, який вирізає ідеально рівні отвори в металі товщиною до 1 мм.

Як поміняти змішувач на кухні

Інструмент, що дозволяє вирізати рівне отвір в нержавіючої мийці

Діаметр підбирають, виходячи з моделі змішувача. Так, якщо він кріпиться на шпильки, то буде досить 28 або 32 мм. При кріпленні на гайку отвір необхідно з діаметром 35 мм

Як поміняти змішувач на кухні

Процес вирізання отвору — нескладний

Користуватися їм нескладно – свердлиться в наміченому місці отвір діаметром 8 мм Пристрій вставляється ріжучою частиною знизу, скручується болтом так, щоб ріжучі кромки щільно прилягли до металу. Потім, провертаючи болт гайковим ключем, забезпечують обертання ножів по колу.

Складніша справа, якщо мийка керамічна. Для вирізання отвору в цьому випадку буде потрібно алмазна коронка. Але навіть її наявність в домашньому арсеналі не гарантує успіху – таку мийку запросто можна пошкодити, якщо немає досвіду подібних робіт.

Рада – і в тому, і в іншому випадку краще все ж звернутися до професіоналів. Зазвичай в хороших салонах з продажу сантехніки обов’язково підкажуть, де і як це можна зробити, а в ряді випадків така послуга може надаватися навіть на місці.

Як поміняти змішувач на кухні

Така коронка дозволить без особливого праці вирізати отвір під змішувач в стільниці

Якщо ж змішувач буде встановлюватися на стільницю, то свердлиться отвір в ній. Для цього можна використовувати електродриль з коронкою – кільцевій пилкою Ø 28 або 32 мм. Виконати потрібний отвір з таким інструментом в панелі з деревного композиту особливих труднощів не складе.

Монтаж нового змішувача

Як вже неодноразово у статті згадувалося, моделі змішувачів можуть відрізнятися способом кріплення до поверхні мийки або стільниці.

Як поміняти змішувач на кухні

Змішувач з шпильковим кріпленням

 • На схемі представлений змішувач, який кріпиться на різьбові шпильки. В комплект такого вироби входять самі шпильки з латунними гайками, притискна скоба у формі півмісяця з отворами для шпильок і гумова або полімерна прокладка такої ж конфігурації.
Як поміняти змішувач на кухні

Самі шпильки з гайками, прокладки і притискна пластина обов’язково повинні бути в комплекті змішувача

Є моделі змішувачів, в яких використовується тільки одна шпилька, але особливою стійкістю така конструкція відрізнятися не буде (не виключається проворот навколо осі), і краще купувати з двома.

Як поміняти змішувач на кухні

Приблизна схема установки змішувача на шпильки

Така конструкція забезпечує надійну установку на поверхнях товщиною до 30 ÷ 35 мм, що буває особливо важливо при монтажі змішувача на стільницю.

 • Інший варіант – змішувач має внизу циліндричну різьбову частину і гайку, зазвичай 34 М.
Як поміняти змішувач на кухні

Змішувач з притискною гайкою

Такі моделі більше підійдуть для установки на металевій мийці. Важливо, щоб знизу в області отвору не було складній рельєфній конфігурації – необхідний абсолютно плоский ділянку, інакше не буде досягнуто щільного прилягання і надійної фіксації.

Монтаж різних типів змішувачів має свої особливості.

А. Установка змішувача з кріпленням на гайку

Подовжена нижня циліндрична частина не буде перешкоджати вкручиванию гнучких шлангів, тому монтаж починається, власне, з кріплення самого змішувача до мийки.

 • У комплексний ект смесителя обов’язково входить ущільнювальне гумове кільце, а на нижньому торці корпусу для нього передбачена спеціальна канавка. Перший крок – встановлення прокладки в цю канавку.
Як поміняти змішувач на кухні

Установка ущільнювального кільця у відведену йому канавку

 • Різьбова циліндрична частина вставляється в отвір мийки. При цьому необхідно стежити, щоб гумове колечко залишилося на місці, не змістилося.
Як поміняти змішувач на кухні

Змішувач встановлюється в посадкове отвір мийки

 • Потім, знизу встановлюється широка гумова прокладка, яка також повинна бути в комплекті поставки.
Як поміняти змішувач на кухні

Ставиться на місце ущільнювальна прокладка …

 • Накручується латунна фіксуюча гайка. Вона має своєрідну «спідницю» розширення у вигляді шайби, яка забезпечить максимальний притиск через встановлену вже гумову прокладку.
Як поміняти змішувач на кухні

… а потім — притискна гайка …

 • Гайку затягують розвідним ключем так, щоб забезпечити нерухомість змішувача на мийці. При цьому необхідно проконтролювати правильне орієнтування виливу – він повинен розташуватися так, щоб сектора повороту вліво і вправо від центрального положення були рівними, а важіль включення або вентилі стояли рівно щодо мийки. При кутовому розташуванні змішувача вибирається положення виливу по діагоналі.
Як поміняти змішувач на кухні

… яка затягується ключем, фіксуючи положення змішувача на мийці

 • Скорегувати положення нескладно – можна послабити гайку, вирівняти змішувач і знову зафіксувати.
 • Тепер можна переходити до установки шлангів. Для початку вкручується шланг з коротким штуцером і затягується ключем на 10.
Як поміняти змішувач на кухні

Спочатку встановлюється і затягується шланг з короткою голкою …

Ніякої підмотки різьбової частини штуцера клоччям або фум-стрічкою, як правило, не потрібно – на ньому стоїть одне або два ущільнювальних кільця, які повинні забезпечити надійну герметизацію. Штуцер вкручується до упору із середнім зусиллям – перетягувати небезпечно, оскільки може пошкодитися гумове кільце. Зазвичай вистачає зусилля руки, і лише потім ще не більш одного обороту ключем.

Як поміняти змішувач на кухні

… а потім, точно так само — з подовженою

 • Наступним кроком аналогічним чином встановлюється другий шланг – з подовженим штуцером.
 • Якщо планується підводка води з металопластикової труби, то штуцера з фітингами вкручуються в такій послідовності – спочатку той, який має вигин, а потім – прямий.
 • Після того як шланги (штуцера) вкручені, мийку можна встановлювати на місце.

Б. Установка змішувача з кріпленням на шпильки

Особливість монтажу в цьому випадку в тому, що шланги вкручуються до установки змішувача отвір стільниці або мийки, інакше не буде можливості якісно затягнути.

 • Спочатку зі шпильок знімаються латунні гайки, а самі шпильки вкручуються у відповідні отвори на нижньому торці змішувача. На шпильках зазвичай передбачені шліци під пряму або фігурну викрутку, але, як правило, вони легко закручуються і вручну, без особливих зусиль. Затягування сильна тут не потрібна – достатньо просто загорнути їх до упорана глибину 8 ÷ 10 мм, щоб вони стояли стійко, без люфту.
Як поміняти змішувач на кухні

Змішувач з закрученими кріпильними шпильками

Можна відразу приміряти, як на шпильки одягнуться фігурна прокладка і притискна пластина, але потім ці елементи слід зняти – вони будуть встановлюватися пізніше.

 • Обидва шланга просмикуються в отвір мийки (стільниці) штуцерами вгору.
 • Обов’язково контролюється наявність і правильність ущільнювального кільця на корпусі змішувача – точно так само, як це було описано вище.
 • Наступний крок – вкручування штуцерів гнучких шлангів. Послідовність роботи не змінюється – спочатку короткий, потім подовжений.
 • Змішувач з приєднаними шлангами і вкрученими шпильками вставляється в настановний отвір мийки або стільниці.
Як поміняти змішувач на кухні

Установка змішувача в посадочне гніздо

 • Знизу на шпильки спочатку одягається фігурна прокладка, а потім – металева притискна пластина. Наживлюються і вручну, наскільки це можливо, закручуються латунні гайки.
Як поміняти змішувач на кухні

Ключем гайки затягуються на шпильках

 • Після перевірки правильності розташування ущільнювального кільця на корпусі та напрямки виливу, гайки затягуються ключем на 10 (іноді – 11) до упору, так, щоб обеспечилась надійна фіксація змішувача на поверхні, без найменшого люфту.
Як поміняти змішувач на кухні

Акуратно встановлений змішувач — вид знизу

 • Важливо проконтролювати, щоб біля корпусу не залишилося щілини, не закритій прокладкою – таке часом трапляється при занадто великому отворі в мийці і неправильного центрування змішувача в ньому.

Все, змішувач встановлений, можна встановлювати мийку на місце.

Повторимося, що всі перераховані дії, звичайно, можна за певних умов і належної вправності зробити й без демонтажу мийки, але це – зайві труднощі.

Відео — Установка змішувача на кухні

Підключення змішувача до водопроводу

Монтаж мийки це окрема тема, що потребує докладного розгляду у спеціально відведеній для неї статті. Можна лише зазначити, що якщо вона врізна і монтується на старе місце, то на очищену поверхню стільниці по периметру установки потрібно нанести смужку герметика. Після притиснення він повинен надійно перекрити щілину, щоб не дати можливості воді проникати через неї.

Як поміняти змішувач на кухні

Перед встановленням зворотного мийки одразу доцільно передбачити герметизацію силіконом

Якщо ж мийка накладна і примикає до стіни, то після її установки герметиком також закладається щілину між ними.

Тепер залишилося лише підключити шланги до водопровідних трубах. Гайки шлангів зазвичай вже забезпечені гумовими прокладками, і для надійної герметизації з’єднання не потрібно ні підмотки, ні надмірних зусиль. Навпаки, занадто сильна затягування може призвести до руйнування прокладки та появи течі. Досить закрутити рукою до упору, а потім лише на ½ обороту підтягнути ключем 22 або 24.

Як поміняти змішувач на кухні

Підключення шлангів до труб не вимагає значного зусилля при затягуванні гайки

З металопластикової підводкою, звичайно, метушні буде дещо більше – необхідно ретельно проміряти необхідний відрізок, задати йому необхідний вигин, а потім затягнути у відповідних компресійних фітингах.

Відео: підключення змішувача на жорсткій підводці

Зазвичай при підключенні шлангів або поводящих труб дотримуються схеми: зліва – гаряча вода, праворуч холодна.

Якщо мийка знімалася, то не забуваємо підключити її назад до каналізації, встановивши на місце ручки і вставивши гофрований шланг з ущільнювальною манжетою в призначений висновок каналізаційної труби.

По суті, все, можна включати подачу води і пробувати змішувач в роботі. Є, правда, ще одна тонкість – рекомендується для початку пролити воду зі знятим наконечником – аератором. Справа в тому, що в трубах, шлангах або навіть в самому змішувачі можуть зібратися дрібні включення, які здатні швидко забити отвори цієї насадки. Після того як зіллється кілька літрів води аератор нескладно встановити на штатне місце.

При першому пуску обов’язково перевіряються всі з’єднання на предмет підтікання. Якщо є ознаки протікання, необхідно відразу ж усунути ці недоліки невеликий підтяжкою.

У статті були розглянуті найбільш поширені способи встановлення кухонних змішувачів. Однак, можна зіткнутися і з більш складними варіантами.

 • Так, наприклад, якщо вилив змішувача являє собою душову головку на висувному шлангу, то доведеться провести ще одну комутацію і регулювання.
Як поміняти змішувач на кухні

Приблизна схема установки змішувача з висувною лійкою

Знизу буде розташований шланг (на схемі – поз.1) у гофрованої обплетенні або без неї, довжиною близько 1,5 м, зі штуцером на кінці. Цей штуцер, після установки змішувача на штатне місце, вкручується в призначене для нього гніздо на корпусі. На самому гнучкому шлангу встановлюється грузило (поз.2) – воно буде повертати на місце і утримувати її в цьому положенні, і одночасно буде служити обмежувач довжини витягування шланга. Положення цього грузила можна змінити за допомогою стопорного гвинта.

 • Інший варіант – коли в зливі змішувача передбачені два канали – для звичайної водопровідної і для очищеної питної води. На таких моделях передбачений додатковий фітинг (поз. 3) для підключення ще одного шланга, що йде від встановленої під мийкою системою фільтрації та очищення.
Як поміняти змішувач на кухні

Змішувач може мати додаткове підключення до системи фільтрації і доочистки питної води

Включення змішувача для набору питної води здійснюється окремим краном або важелем (поз. 4).

Існують і більш «наворочені» схеми – з винесеними під мийку термостатами, автономними бойлерами, блоками електронного управління, з механічною тягою, пов’язаної з пробкою зливного отвору чаші мийки, та інші. Технологія установки в цьому випадку має бути докладно викладена в пропонованих паспорті виробу. Однак, якщо виникли неясність в цьому питанні, займатися самодіяльністю не варто – краще запросити фахівця.