Настил деревяної підлоги своїми руками

963

Зробити настил дерев’яної підлоги своїми руками цілком можливо, якщо попередньо вивчити інструкцію по проведенню цієї роботи. Дощатий настил завжди був популярнішим підлог, виготовлених з інших матеріалів, так як відрізняється від них своєю природною теплотою, екологічністю і здатністю створювати в житлових приміщеннях специфічний, особливо здоровий мікроклімат.

Настил дерев’яної підлоги своїми руками

Найчастіше для настилу підлоги в будинку вибираються хвойні породи деревини. Переважно в хід йде модрина, яка показує особливу стійкість до перепадів температур, і до підвищеної вологості. Завдяки природним антисептичну якостям цього дерева, на ньому не виникає руйнівних грибкових утворень, а значить, виключені процеси гниття і руйнування.

Зміст статті

 • 1 Вимоги до підлоги
  • 1.1 Критерії вибору матеріалу
  • 1.2 Підготовка деревини
 • 2 Вибір конструкції підлоги
  • 2.1 Система підлог на балках перекриття
  • 2.2 Лаги, закріплені на бетонне покриття
  • 2.3 Настил підлоги на бетонне покриття
 • 3 Монтаж підлогової дошки
  • 3.1 Відео: настил мостин з застосування струбцин
 • 4 Обробка поверхні підлоги після остаточного настилу
  • 4.1 Обробка маслом
  • 4.2 Вощіння поверхні підлоги
  • 4.3 Лакування дерев’яної підлоги
  • 4.4 Фарбування дерев’яної підлоги
  • 4.5 Відео: як готується і дерев’яна підлога настилається

Вимоги до підлоги

Дерев’яний настил повинен відповідати певним вимогам, без виконання яких підлоги не прослужать довго і не будуть комфортні для мешканців. До таких критеріям сміливо можна віднести:

 • Ефективну звукоізоляцію і теплоізоляцію приміщень.
 • Надійність і міцність дерев’яного покриття.
 • Зносостійкість, а стало бути – і довговічність підлоги.
 • Вологостійкість і гігієнічність – прибирання підлоги не повинна викликати особливих труднощів.
 • Естетичність дерев’яного настилу – він повинен стати прикрасою приміщення.
 • Легкість проведення монтажних робіт.

Щоб домогтися всіх згаданих якостей дерев’яної підлоги, треба правильно підійти до вибору матеріалу для його пристрою.

Критерії вибору матеріалу

Настил деревяної підлоги своїми руками

Для дерев’яної підлоги слід відбирати матеріал високої якості

Щоб підлоги прослужили довгий термін без розсихання дощок і їх деформації, при виборі деревини потрібно звернути увагу на наступні параметри матеріалу:

 • Сортність. Для чистового покриття краще вибирати вищий або перший сорт дошки, а для чорнового настилу зазвичай купується 2 ÷ 3 сорт. Якщо ж чистову підлогу буде покриватися фарбою, то і для нього цілком підійде другосортний матеріал.

Від сортності деревини буде прямо залежати і її якість. Навіть купуючи матеріал вищого сорту, необхідно звернути увагу навідмінність можливих дефектів, таких, як сколи, тріщини і сучки вони або повністю відсутні, або ж бути в мінімальній кількості.

 • Дуже важливо звернути увагу на просушенность деревини. Вона повинна мати певну вологість, інакше з роками між дощок з’являться щілини, а самі мостини стануть деформуватися. Вологість для дощок чистового покриття не може перевищувати 12%, а для чорнового не вище 17%.
 • Довжина брусків і дощок в ідеалі повинна відповідати довжині і ширині кімнати, де буде настилати підлогу.
 • Стандартна товщина статевих дощок становить 120 × 25 мм і 100 × 25 мм. Цей параметр вибирається в залежності від кроку укладання лаг, на які будуть закріплюватися дошки. За існуючої технології ці відстані повинні бути обрані у відповідності з даними, наведеними в таблиці:
Крок між лагами в мм Товщина дошки в мм
300 20
400 24
500 30
600 35
700 40
800 45
900 50
1000 55

Купуючи будь-який будівельний матеріал, після того, як проведені необхідні розрахунки, необхідно додати до цієї кількості 15% про запас це правило перевірено досвідченими будівельниками, тому рекомендовано йому слідувати.

Підготовка деревини

Перед процесом установки лаг і настилу мостин, їх необхідно підготувати. Зазвичай матеріал для підлоги продається вже в обструганном вигляді, але якщо ж при огляді виявляються задирки, то їх потрібно видалити з допомогою електрорубанка.

Настил деревяної підлоги своїми руками

Обробка деревини антисептичними складами

Далі, усі дошки і бруски обробляють антисептичними складами. Це робиться для захисту їх від грибкових і цвілевих поразок, захисту від комах і в якійсь мірі навіть – про гризунів.

До їх монтажу приступають тільки після повного висихання матеріалу.

Вибір конструкції підлоги

Знаючи всі вимоги, які пред’являються до матеріалу покриття, потрібно визначитися з конструкцією підлоги, так як для кожного конкретного випадку підійде свій варіант, в залежності від умов, в яких буде проходити монтаж.

Є кілька основних видів конструкцій дерев’яної підлоги:

 • Підлоги на лагах, покладених на балки перекриття. В даному випадку для чистового статі може бути використана фанера або дошки.
 • «Плаваюча» конструкція — дошки, покладені на бетонну основу, але не прикріплені до неї.
 • Покриття, закріплене на лаги, укладені на грунт.

Ці способи пристрою дерев’яної підлоги стали найбільш популярними, так як дають свободу творчості майстра, який може вносити свої корективи в конструкцію. Але, так чи інакше, для кожного приміщення необхідно вибрати той єдиний варіант, який до нього підходить більшою мірою.

Система підлог на балках перекриття

 • Лаги, як основа для підлоги, можуть бути закріплені на балки перекриття, які, в свою чергу, укладаються на стовпчастий або стрічковий фундамент. Це допустимо в тому випадку, якщо приміщення, де влаштовується підлога, має ширину не більше 2,5 ÷ 3 м.
Настил деревяної підлоги своїми руками

Балки встановлені безпосередньо на фундамент

 • Щоб створити повітряну прошарок, балки перекриття часто піднімають над грунтом на певну висоту, укладаючи їх на верхню гидроизолированную поверхню фундаменту. Вони можуть бути жорстко закріплені до нього або ж просто надійно покладені зверху. Другий варіант вибирає в тому випадку, якщо фундамент ще не встиг дати усадку, і коли вона буде відбуватися, то це не потягне за собою систему статі, яка від такого впливу напевно почне деформуватися.
Настил деревяної підлоги своїми руками

При великих прольотах додатково встановлюються опорні стовпчики

 • При великій ширині приміщення (більше 3 метрів), між стінами можуть бути додатково встановлені стовпчики, які створять жорсткість системі перекриття. На всі опорні конструкції під балки основи підлоги обов’язково настилається гідроізоляція, для того, щоб дерев’яні деталі прослужили максимально можливий термін.

Яка повинна бути товщина лад і балок перекриття? Це в основному залежить від ширини вільного прольоту (відстані між сусідніми точками опори). Зазвичай виходять з наступних показників (див. таблицю):

Розмір перетину лад у міліметрах Ширина прольоту приміщення в метрах
110 × 60 2
150 × 80 3
180 × 100 4
200 × 150 5
220 × 180 6
 • Після того як встановлені балки перекриття, на них потрібно закріпити лаги. Відстань між ними, як вже говорилося, розраховується відповідно до товщини вибраних дощок настилу.
Настил деревяної підлоги своїми руками

Лаги кріпляться до балок перекриття

 • Влаштовуючи таку «плаваючу» конструкцію підлоги, лаги, а потім і дошки повинні бути розташуванняна відстані не менше 12 ÷ 15 мм від стін, тобто бути незалежними від них. В проріз між стінами і системою підлоги прокладається утеплювальний матеріал, який не дозволить холодному повітрю проникнути в приміщення, дозволить деревині «дихати», а при перепадах температур і вологості – вільно розширюватися.
 • При укладанні лад, що складаються з двох окремих ділянок, їх поєднання внахлест на 400 ÷ 500 мм має перебувати на опорних стовпчиках або на балці. Лаги повинні вирівнюватися за будівельним рівнем, при необхідності для досягнення ідеальної горизонталі під лаги підкладаються невеликі шматочки дерева.
 • Після того, як лаги виставлені і зафіксовані, рекомендовано влаштувати чорнову підлогу, для якого цілком підійдуть дошки низької якості. Для їх установки, на всю довжину лад знизу прикручуються черепні бруски розміром 30 × 50 мм.
Настил деревяної підлоги своїми руками

Для чорнової підлоги цілком підійде низькосортна дошка

 • Дошки чорнової підлоги не завжди закріплюють до черепних брусків, зазвичай їх просто укладають щільно один до одного. Зверху чорнової підлоги настилають пароізоляційну плівку, закріплюючи її скобами до лагів і дощок.
Настил деревяної підлоги своїми руками

Пароізоляційна плівка поверх дощок чорнової підлоги

 • Між лагами на пароізоляцію щільно укладається утеплювальний матеріал це може бути мінеральна вата в матах або рулонах, а також суха засипка з керамзиту або шлаку.
Настил деревяної підлоги своїми руками

Укладання утеплювача на чорнову підлогу

 • Зверху утеплювача настилається ще один шар плівки пароізоляції. Окремі її листи склеюються між собою скотчем, а потім плівка прикріплюється до лагів скобами.
Настил деревяної підлоги своїми руками

Утеплювач зверху закривається шаром плівки

 • Верхній шар пароізоляції необхідний для того, щоб пил і частинки утеплювального матеріалу не могли потрапляти в житлові приміщення. Поверх всїй цієї системи підлоги потім будуть укладатися мостини або товста фанера.

Лаги, закріплені на бетонне покриття

Часто для створення утепленого шару для підлоги в квартирах на бетонну основу також влаштовується дерев’яна підлога на лагах. Тут вся складність полягає у вирівнюванні лад на поверхні, особливо в тому випадку, якщо заплановано підняти дерев’яне покриття на кілька сантиметрів над бетонною плитою.

Якщо квартира знаходиться вище першого поверху, то найчастіше лаги викладають, вирівнюють за рівнем, а потім закріплюють на бетонну підлогу за допомогою анкерних кріплень.

Настил деревяної підлоги своїми руками

Виставлення лад по горизонталі за допомогою різьбових шпилькових стійок

Як у першому, так і в другому варіанті, лаги просвердлюються наскрізь. Для підняття лад над основою, використовують різні металеві та пластикові елементи. В даному випадку на фото показано шпильки. Вони дозволяють піднімати і опускати лаги з однієї чи іншої сторони, вирівнюючи їх по рівню. Зайвий відрізок шпильки, після виведення лад на потрібну висоту, зрізається за допомогою шліфмашинки.

У кожному з варіантів на бетон між лагами може бути покладений утеплювач, який додасть покриттю теплоізоляції, а також допоможе заглушити шум, як з нижньої квартири, так і з кімнат, де встановлюються лаги під дерев’яну підлогу. В якості утеплювального матеріалу може бути використана мінеральна вата, пінопласт або сипучий утеплювач.

Рекомендовано як у першому, так і в другому випадку зверху лад розтягнути і закріпити пароізоляційну плівку і тільки потім приступати до настилу чистового покриття.

Настил підлоги на бетонне покриття

Іноді дерев’яний підлогу укладають на бетонну підлогу без застосування лад. В якості покриття використовують статеві дошки або фанеру. Бажано під таку підлогу настелити тонкий утеплювальний матеріал найчастіше для цього використовується спінений поліетилен, а краще вибрати той, який має фольговані покриття.

Настил деревяної підлоги своїми руками

Укладання дерев’яної підлоги без використання лад

Окремі аркуші матеріалу підкладки скріплюють між собою скотчем, щоб було створено цілісне покриття воно зробить підлогу тепліше і заглушить шуми. Якщо для настилу застосовується фанера, потрібно пам’ятати, що зверху неї потрібно обов’язково стелити декоративне покриття. Підлоги ж з досить товстих дощок будуть виглядати респектабельно, якщо їх покрити лаком, воском або якісною фарбою.

Монтаж підлогової дошки

Вибравши дошки потрібної товщини, важливо визначити правильне спрямування їх укладання на підлогу. Як показує багаторічний досвід, найкращим варіантом настилати дошки вважається за напрямом природного освітлення, тобто від вікна. Тому планувати укладання дошки потрібно починати з розмітки і закріплення лад.

Статеві дошки мають різні види з’єднання:

Настил деревяної підлоги своїми руками

Види з’єднання дощок для підлоги

1. З’єднання з використанням вставки-вкладиша в пази двох дощок.

2. З’єднання «паз-шип» при наявності шпунтованих дощок.

3. З’єднання «в чверть».

Останній вид з’єднання самий простий в монтажі, тому найчастіше використовують статеві дошки з таким кріпленням. Крім цього, з’єднання «в чверть» створює єдине покриття з майже непомітними щілинами між дошками, тому воно оптимально збереже тепло в приміщенні.

Дошки можуть бути закріплені до лагів двома способами кріплення:

Настил деревяної підлоги своїми руками

Самонарізи можуть укручуватися приховано в замкову частину дошки

 • Цвяхи або саморізи можуть заганятися в паз, розташований з бічної сторони дошки, під кутом приблизно в 45 градусів, з утоплением капелюшки усередину деревини. Деякі майстри воліють надходити навпаки, заганяючи саморізи під кутом в край шипа.
Настил деревяної підлоги своїми руками

Кріплення може здійснюватися і через лицьову поверхню з подальшим шпатлюванням отворів

 • У другому варіанті цвяхи або саморізи забиваються або вкручуються в лицьову площину дошки.
 • Починаючи встановлювати статеві дошки, потрібно обов’язково відступити від стіни 12 ÷ 15 мм. Пізніше в цей проміжок укладається смужка утеплювача, і закривається встановленим плінтусом. Воно необхідно для можливості дерева розширюватися при зміні вологості і температури повітря.
Настил деревяної підлоги своїми руками

Обов’язково залишається зазор у стіни, який згодом буде прикритий плінтусом

 • Дошка кріпиться до лагів цвяхами 80 ÷ 120 мм або саморізами 70 ÷ 100 мм. Капелюшки вгоняются «під затай», пізніше їх зашпаровують шпаклівкою підібраною під колір деревини.
 • Якщо застосовується недостатньо витримана деревина, то настеленние підлогу вимагає періоду просихання, який триває 6 ÷ 8 місяців. За цей час покриття дасть усадку і усушку, між дощок збільшаться щілини, і тому потрібно буде провести процес його перекладки. У зв’язку з цим при первісному укладанні настил до лагів не прибивають всі мостини повністю, а кріпиться тільки п’ята сьома дошка. Після просушування дощок, їх необхідно перекласти, максимально щільно притиснути один до одного і прибити до лагів.
Настил деревяної підлоги своїми руками

Для щільного з’єднання дошки підганяються киянкою через дерев’яну прокладку

 • Якщо обрані дошки з’єднання «шип-паз», для більш щільного з’єднання використовують киянку, за допомогою якої, через брусок вганяють шпильки в пази. Нерідко для цього майстри застосовують спеціальні струбцини, особливо в тих випадках, коли з-за легкої кривизни дощок монтаж йде з промазуванням пазів і шпильок столярним клеєм.
 • Для щільного з’єднання останньої дошки, встановленої біля стіни, застосовують тимчасові дерев’яні клини, їх забивають між стіною і дошкою.
 • Щілину між дошками не повинна бути ширше 1 мм. Якщо ж дошка не встановлюється в паз до кінця, то, швидше за все, на полотні залишився задирок або якась шорсткість, і цей недолік необхідно видалити, підігнати шип до пазу.

Відео: настил мостин з застосування струбцин

Обробка поверхні підлоги після остаточного настилу

Після того як підлога перебрали і закріпили, можливо, доведеться його поверхню отцикльовать. Цей процесс проводится в тому випадку, якщо при висиханні дошки дещо повело, і поверхня стала нерівною.

Після циклювання підлоги рекомендовано покрити його за малюнком волокон стартовим лаком. Після висихання, для чого зазвичай потрібно 10 ÷ 12 днів, поверхня шліфується.

Стартовий лак допомагає виявляти недостатньо гладкі області на поверхні дощок, і тому після його висихання легше знаходити шорсткості і проводити їх додаткову зашлифовку.

Після проведення шліфування встановлюються плінтуса, які добре приховають щілини між стіною і дошками підлоги. Якщо за підсумками цієї операції залишаться щілини між підлогою і плінтусом, то їх зашпаровують шпаклівкою під колір деревини.

Тепер, коли підлога підготовлений таким чином, можна переходити до фінішного покриття поверхні воском, маслом, лаком або фарбою.

Дощатий настил підлоги покривається фінішним складом не тільки для додання йому естетичності й респектабельності, але і для його захисту, а значить – максимально довготривалої експлуатації.

Обробка маслом

Якщо дошки мають гарний виражений фактурний малюнок, то для його покриття часто застосовується спеціальне масло. Воно робить підлоги більш теплими, не настільки слизькими, як при покритті лаком, а також надає йому антистатичні властивості. Масло проникає в структуру дерева і надійно захищає його від проникнення вологи ззовні, практично відштовхуючи її.

Настил деревяної підлоги своїми руками

Обробка поверхні підлоги маслом

Деревина, покрита маслом, менше схильна різним пошкодженням, а вже наявні вади стають фактично непомітними. Масло не забиває пори деревини, зберігаючи її натуральність, дозволяючи матеріалу «дихати», що створює в житловому приміщенні сприятливий мікроклімат.

Підлоги, які покриваються маслом, повинні бути захищені від попадання на них пилу до повного його поглинання. В процесі експлуатації підлогу вимагає особливого догляду спеціальними засобами. Дуже важливо пам’ятати, що на таку поверхню не рекомендовано ставити меблі з металевими ніжками, так як є ризик виникнення небажаних реакцій, в результаті яких на деревині можуть залишитися темні плями.

Покриття підлог маслом рекомендовано у приміщеннях з підвищеною вологістю це ванна кімната, тераса та кухня. Також добре підійде таке покриття для передпокою або коридору, так як дошки, просочені такою речовиною, більш стійки до стирання.

Існують склади для покриття підлоги, що складаються не з чистого масла, а з добавками в нього рідкого воску, який надає підлог матовий, м’який блиск. Наносять на поверхню деревини і чисті олії, вони добре вбираються в поверхню, економні у нанесенні і не вимагають тривалого вичікування для просихання.

Олія для підлоги може бути безбарвним, а може мати різні відтінки, які роблять деревину більш темною або надають їй особливий приємний і теплий колір.

Олія наноситься в два або три прийоми. Воно може втиратися або накладатися пензлем, а його надлишки відразу ж стираються щоб уникнути утворення зверху плівки, яка буде створювати нерівномірність покриття.

Масляний склад може бути завдано гарячим і холодним способом у кілька шарів. Чим швидше деревина вбирає масло, тим більше шарів потрібно нанести. Розігрітий склад набагато швидше і глибше проникає в пори дерева, і служить таке покриття набагато довше, ніж при холодному способі нанесення.

Вощіння поверхні підлоги

Віск найчастіше комбінують з масляним покриттям. Так, іноді вощіння відбувається складом, який складається з натурального бджолиного воску і льняного масла. Таке покриття захищає поверхні підлоги від подряпин і забруднень, а також від вбирання вологи, але не збереже дерево від розтріскування і інтенсивних механічних впливів. Воскове покриття надає поверхні приємний матовий блиск і золотистий відтінок.

Настил деревяної підлоги своїми руками

Один з комбінованих олійно-воскових складів для покриття підлоги

Віск наноситься на очищену підлога за допомогою широкого валика у кілька шарів. Перший з них повинен бути зовсім тонким, щоб добре вбратися в поверхню. Далі, підлога шліфується, а потім його покривають ще одним шаром складу і знову шліфують.

Віск в поєднанні з олією є екологічно чистим покривні матеріалом, і його дуже добре використовувати в дитячих кімнатах і дорослих спальнях. Деревина, що пройшла таку обробку, має властивість «дихати», тому підлоги прослужать довгий термін, і створять в приміщенні сприятливий мікроклімат.

Лакування дерев’яної підлоги

Настил деревяної підлоги своїми руками

Покриття дерев’яної підлоги лаком

 • Лакове покриття може наноситися кистю, валиком або шпателем при кімнатній температурі, помірної вологості і відсутності протягів.
 • На очищену поверхню першим шаром накладається нітролак, який послужить своєрідною грунтовкою під фінішні шари складу. Його наносять тонким шаром по ходу фактурного рисунка деревини. При необхідності грунтовка може бути нанесена в два шари.
 • Після висихання ґрунтовки, поверхня добре відшліфовується з допомогою наждачного паперу. Після цього підлогу промивають мильною водою, ретельно витирають і просушують.
 • Після цього приступають до нанесення фінішних шарів. Їх може бути два або три, і кожен з них просушується і шліфується.

Нанесення лаку на підлоги досить складний захід, яке потрібнут тщательного підбору складу для конкретної породи дерева. Тому, якщо обраний саме цей метод обробки дерев’яної підлоги, краще довірити роботу фахівця, який визначить обсяг роботи і підбере необхідні матеріали.

Лакове покриття досить крихке, яке легко пошкоджується від механічних впливів, тому за нього небажано ходити на тонких підборах або пересувати меблі. Крім цього, лаки виробляються найчастіше на хімічних засади, які, забиваючи пори деревини, не дають їй «дихати».

Фарбування дерев’яної підлоги

Останнім часом для покриття дерев’яної підлоги рідко застосовують фарбу, але все-таки це трапляється, особливо в тих випадках, коли вибирається особливий стиль інтер’єру. Крім цього, фарба застосовується в тих випадках, коли потрібно закрити не зовсім привабливий від древесины, так як таке покриття повністю закриває поверхню підлоги. Для такої фінішної обробки можна вибрати фарби на різних основах: масляні, емалеві, нітроцелюлозні, а також акрилові водно-дисперсійні і латексні.

Настил деревяної підлоги своїми руками

Іноді має сенс застосувати технологію фарбування підлоги

Фарби на водній основі переважно для житлових приміщень, так як не містять шкідливих для людського організму розчинників і домішок. Вони виробляються в різних колірних відтінках, тому завжди є можливість вибрати той, який найбільше підходить для конкретного інтер’єру.

Емалі та інші фарби на основі хімічних розчинників теж використовують для житлових кімнат, але після їх нанесення приміщення вимагають тривалого провітрювання, так як ці випари можуть представляти загрозу для здоров’я людини.

Перед фарбуванням підлоги складами на водній основі дошки покриваються спеціальною грунтовкою. Для решти ж покривних матеріалів потрібна підготовка основи з допомогою просочуючих складів, в якості основного компонента в яких зазвичай виступає оліфа.

Фарба може наноситися в один, два шари або, в крайньому випадку, в три. Рекомендовано обрати «золоту середину», так кадораска, накладена занадто тонким шаром, швидко почне стиратися, а товстим, навпаки, відшаровуватися. Кожен з шарів грунтовки або фарби повинен добре висохнути, перш ніж буде накладатися наступний.

Дуже докладно технологія фарбування дерев’яної підлоги викладена у відповідній публікації нашого порталу.

Отже, якщо є основні поняття про проведення робіт з деревиною, а також запасені необхідні матеріали та інструменти, цілком можна спробувати укласти підлоги з дощок або фанери самостійно. При виникненні питань можна завжди звернутися за роз’ясненням та радою до статей, які допоможуть вирішити будь-яку проблему. І на завершення статті – ще одне цікаве відео по технології укладання дерев’яної підлоги.

Відео: як готується і настилається дерев’яна підлога