Клас ламінату як вибрати

467

Ламіноване покриття підлоги в квартирі стає все більш популярним з кожним роком, і багато господарі житла при проведенні ремонту віддають перевагу саме йому. При відносно невеликих витратах і простоті укладання, яку посильно виконати і самому, можна отримати поверхню підлоги, мало в чому поступається натуральній деревині – і декоративного виконання, і за експлуатаційними якостями.

Клас ламінату як вибрати

Однак при поході в магазин для придбання потрібного покриття нерідко перед недосвідченими покупцями постає проблема – яке ж стане оптимальним для настилу в тій або іншій кімнаті? Якщо з декоративними якостями все більш-менш зрозуміло – у кожного квартировласника свої переваги і власне бачення дизайну майбутнього приміщення, то в експлуатаційній класифікації матеріалу цілком можна заплутатися із-за великої кількості значків і піктограм на упаковці. Проте все не так і складно – про що розкаже клас ламінату як вибрати який для конкретних умов і буде викладено в даній публікації.

Зміст статті

 • 1 Що таке ламінат, його достоїнства і недоліки
  • 1.1 Відео: наочний урок про види ламінату, його достоїнства і недоліки
 • 2 Існуючі класи ламінату
 • 3 Що ще врахувати при покупці ламінованого покриття
  • 3.1 Відео: види замкових з’єднань ламінованих панелей
  • 3.2 Відео: поради щодо вибору ламінату для квартири

Що таке ламінат, його достоїнства і недоліки

Під поняттям «ламінат» найчастіше мають на увазі збірні панелі певного розміру на основі деревного композиту для укладання підлогового покриття. Декоровані вони можуть бути по-різному – переважна більшість з них виконані з імітацією натуральної деревної фактури (мостин, масивної дошки, паркету або пробки), хоча зустрічаються колекції, в яких зовнішнє оформлення зроблено під натуральний камінь, керамічну плитку або навіть під більш оригінальну фактуру, наприклад, іржавий метал. Товщина ламінованих панелей може варіюватися від 4 до 12 мм.

Базове будова ламінату – це чотиришарова структура, кожен шар якої виконує свої певні функції:

Клас ламінату як вибрати

Базова структура ламінованої панелі

1 – зовнішнє захисне покриття (оверлей) – по суті, це і є ламінуючий шар панелі. Воно являє собою прозору полімерну високоміцну плівку на основі акрилових або меламінових смол. Якість і товщина цього шару в чому визначають зносостійкість матеріалу, його здатність витримувати абразивні та ударні навантаження. Він виконує найважливішу функцію захисту всіх нижчих верств від проникнення вологи, бруду, від агресивного хімічного впливу ультрафіолетових променів. Якісний стан цього покриття визначає і гігієнічність підлоги, легкість в догляді за ним, екологічну чистоту матеріалу.

2 – декоративний шар. На паперовій або фольговій основі нанесений малюнок, який просвічує через верхній прозорий оверлей. По суті, два верхніх шару і створюють неповного покриттю необхідну фактурну декоративність.

3 – базовий шар, від якого залежить загальна міцність ламінованих панелей. Це – самий товстий шар загального «пирога». Виготовляється він із деревного композиту, близького до того, що ми в побуті звикли називати ДВП. Однак, відмінності від звичайних деревно-волоконних плит вельми істотні.

Якщо в меблевому виробництві частіше використовуються листи MDF (Mеdium Dеnsity Fibrоboard – дослівно з англійської «волоконна дошка середньої щільності»), то практика використання ламінованого покриття підлоги показала, що міцності подібного матеріалу явно недостатньо для таких умов експлуатації. Тому в даний час від застосування MDF всі солідні фірми відмовилися на користь НDF (Нідһ Dеnsity Fibrоboard – висока щільність). Питома вага такого композиту може досягати 850 900 кг/м3. Цей матеріал відрізняється відмінною жорсткістю, міцністю, відмінно тримає задану форму, малою гігроскопічністю.

До речі, якщо при виборі ламінату консультант магазину намагається продати покупцю на панелі MDF–основі, запевняючи в їх високій якості і розшифровуючи на російський манер абревіатуру МДФ, як «дрібно дисперсна фракція», не варто навіть продовжувати розмову. Це говорить про низьку компетенції продавця, який навіть не спромігся глибше розібратися у прийнятій термінології, і тим більше – не можна від нього чекати грамотного ради за експлуатаційними якостями покриття. Ще раз підкреслимо – якісними ламіновані панелі на базі MDF не можуть бути за визначенням!

4 – захисне стабілізуючий покриття панелей. Це шар просмоленим паперу або полімерна підкладка, які повинні запобігти проникненню вологи знизу і стабілізувати геометричну форму панелі, попереджаючи її викривлення або вигин.

5 – замкова частина ламінованих панелей, яка завжди якина рівні базового НDF-шару. Про різновиди замків буде розказано нижче.

 • Подібні чотиришарові моделі ламінату зазвичай виробляють за технологією прямого пресування (Dirеct Ргеѕѕиге Lаminate). Після складання всі шари відправляються в прес низького тиску. Процесс проходит в одну стадію при певному температурному режимі. Захисний шар разом з декоративним у цьому випадку досягають товщини не більше 0,2 ÷ 0,4 мм. В якості нижньої стабілізуючої підкладки за цією технологією найчастіше використовується шар пластику.

Після пресування плити, через 4 ÷ 5 діб, надходять на ділянку різання в потрібний розмір на окремі дошки. Після ще однієї дводенної витримки заготовки передаються на верстати лазерної нарізки замкової частини. Потім слід цикл технічного контролю, упаковки і відправки споживачам.

У подібній технології є ряд недоліків, головний з яких – залишаються в товщі матеріалу внутрішні напруги. При різких змінах температурних або вологісних умов експлуатації це може проявиться деформацією, викривленням панелей, утворенням щілин на стиках між ними.

 • Дещо складніше виглядає технологічний процес виготовлення ламінату високої якості, який посилено додатковими шарами.
Клас ламінату як вибрати

У ламінату високого класу можуть бути додаткові структурні шари

Як видно з рисунка, є деякі відмінності від базової схеми. Так, під декоративним шаром (2) розташовано кілька шарів високоміцного крафт-картону (2а), просоченого меламіновими смолами. Це надає лицьовій поверхні особливі міцнісні якості, що різко підвищує експлуатаційні характеристики підлогового покриття.

В якості підкладки (4) використовується не пластик, а також просочена смолами крафт-картон. Крім того, може мати і додатковий композитний шар (4а), головним призначенням якого стає шумопоглинання.

При виробництві такого ламінату матеріал проходить процесс прессования в два етапи. Спочатку застосовується технологія високого тиску НPL (Нідһ Ргеѕѕиге Lаminate) з високотемпературним впливом так з’єднують кілька прозорих ламінованих шарів (при цьому поверх пленочного покриття наносять шари оксиду алюмінію або корунду), декоративну підкладку і прошарку крафт-картону. У підсумку виходить практично монолітна структура, з захисним шаром до 0,5 ÷ 0,9 мм

Потім проводиться процес звичайного DPL-пресування, при якому, власне, збирається вся ламінована панель з базовим шаром і підкладкою. Подальші процеси не відрізняються від тих, що були описані вище.

Саме такі види ламінату ставляться до найбільш зносостійким класу і мають найбільш тривалі терміни гарантії.

Які ж основні переваги якісного ламінованого покриття підлоги:

 • Висока декоративність – різноманітність представлених у продажу колекцій задовольнить будь-який, навіть найвимогливіший смак.
 • Порівняно невелика вага і, разом з тим, висока міцність покриття, яка по ряду параметрів перевершує натуральну деревину. На поверхні не залишається подряпин, вм’ятин, абсолютно виключаються тріщини.
 • Надзвичайна зручність в догляді за підлогою – прибирання ламінованої поверхні не складе никаких хлопот, так як вона не вбирає бруду і на ній не утворюється плям.
 • Ламінована поверхня не гниє, не є живильним для середовищем грибка або цвілі, володіє високими водовідштовхувальними властивостями.
 • Хороший ламінат не вицвітає навіть в залитих сонцем кімнатах.
 • Термін служби такого покриття, без втрати декоративності, обчислюється десятками років.
 • Укладання ламінату середньостатистичний російський господар квартири здатний провести самостійно.

Недоліки не настільки значні:

 • Безумовно, ламінат серйозно програє натуральній деревині в термоізоляційних якостях – він більш «холодний».
 • Деякі типи покриття можуть мати властивість накопичувати статичний заряд. Необхідно вибирати матеріал з анстистатическим властивостями або проводити регулярну обробку відповідними складами.
 • Ламінат може не підійти для системи «теплої підлоги». Обов’язково слід при купівлі уточнити можливість такого його використання – це має бути зазначено відповідної піктограмою.

Відео: наочний урок про види ламінату, його достоїнства і недоліки

Існуючі класи ламінату

Залежно від виду використовуваних у виробництві вихідних матеріалів, товщини шарів, технології виготовлення, різні типи ламінованих дощок можуть істотно відрізнятися один від одного своїми технічними і експлуатаційними характеристиками. Безумовно, це прямо впливає на можливі сфери їх практичного застосування. Для полегшення процесу вибору потрібного покриття розроблена спеціальна його класифікація.

Поділ на класи зумовлюється результатами спеціальних тестових випробувань. Існує єдина методика (EN 13329) тестування ламінату за кількома основними показниками (всього випробування можуть включати близько 18 критеріїв оцінки).

 • Для перевірки стійкості матеріалу на абразивний вплив (на стирання) проводиться, так званий, Табер-тест.
Клас ламінату як вибрати

Апарат для проведення Табер-тест на абразивну стійкість покриття

Зразки покриття поміщаються в спеціальний діагностичний апарат, де на них впливає абразивний круг певної зернистості під встановленим тиском. Апаратура відстежує кількість оборотів до появи видимих пошкоджень поверхні ламінату і до повного стирання захисного і декоративного шару. Ці показники сумуються, виводиться середнє значення, яке стає визначальним при виставленні класу стійкості до абразивного впливу.

Діючий стандарт абразивної стійкості (EN 13 329) кількість обертів тестового абразивного диска
Abrasion class 1 (AC 1) 900 — 1500
Abrasion class 2 (AC 2) 1500 — 2000
Abrasion class 3 (AC 3) 2000 — 4000
Abrasion class 4 (AC 4) 4000 — 6000
Abrasion class 5 (AC 5) понад 6000
 • Для перевірки ударної міцності покриття проводять тести з вільно падаючим сталевою кулею діаметром 40 мм, і з «выстреливаемым» кулькою малого діаметра. При цьому визначаються зусилля або висота падіння, при якій на поверхні залишаються видимі вм’ятини.
Стійкість ламінату до ударного навантаження Тест з вільним падінням великої кулі з певної висоти (мм)
до 800 до 1000 до 1200 до 1400 до 1600
Тест з впливом маленького кулі з вивіреною силою удару (Н) до 8 М немає IC 1 IC 1 IC 1 IC 1
до 10 М IC 1 IC 1 IC 1 IC 1 IC 1
до 12 М IC 1 IC 1 IC 1 IC 2 IC 2
до 15 М IC 1 IC 2 IC 2 IC 2 IC 3
до 20 М IC 1 IC 2 IC 3 IC 3 IC 3
 • Для перевірки стійкості поверхні до хімічної дії проводяться тести з використанням реактивів, розділених на декілька груп за ступенем своєї агресивності.
 • Перевіряється водостійкість матеріалу – його занурюють на добу у воду при температурі 20° З, а потім заміряють коефіцієнт водопоглинання. Вважається нормою водопоглинання до 18%, але деякі виробники зуміли добитися і куди більш високих показників – ламінат може вбирати всього до 8% вологи. Безумовно, що цей показник нижче, тим краще.
 • Проводяться тести зі статичним навантаженням – так перевіряється здатність ламінату витримувати тиск ніжок меблів і роликів крісел.
 • Існують особливі методики визначення світлостійкості, антистатичних якостей покриття, стійкості до термічного навантаження (тест з падінням зажженой цигаркою) та інші випробування.

За підсумками проведених тестів показники відповідним чином обробляються, і ламінату, у відповідності з європейським стандартом, присвоюється загальний клас. З деякими спрощеннями результати наведені в таблиці:

експлуатаційні показники призначення, інтенсивність навантаження та клас ламінату технологія тестування
житлові приміщення громадські приміщення
низька середня висока низька середня висока
21 22 23 31 32 33
стійкість до стирання АС 1 АС 2 АС 3 АС 3 АС 4 АС 5 Annex Е
стійкість до ударному навантаженні IC 1 IC 1 IC 1 IC 1 IC 2 IC 3 Annex F
стійкість до утворення плям 4 (g.1&2),
3 (g. 3)
5(g.1&2),
4 (g. 3)
EN 438
термічна стійкість 4 4 4 4 4 EN 438
стійкість до впливу меблевих ніжок без видимих пошкоджень EN 424
стійкість до роликовим колесам меблів без видимих пошкоджень EN 425
коефіцієнт розбухання менше
20%
менше
20%
менше
18%
менше
18%
менше
18%
менше
18%
Annex G

Виставлений клас ламінату і зумовить те, де його можна використовувати практично. На упаковці обов’язково проставляється відповідна піктограма, яка досить наочно свідчить про сферу застосування покриття:

Клас ламінату як вибрати

Піктограми на упаковці, що говорять про класі ламінованого покриття

Класи з 21 по 23 спочатку призначалися для використання виключно в житлових приміщеннях:

 • 21 клас – самий нестійкий, і призначений для приміщень з мінімальною стираємого навантаженням на поверхню. Термін служби такого покриття невеликий – всього кілька років, навіть при використанні його в кімнатах з невисокою інтенсивністю руху людей, наприклад, в спальнях або домашніх кабінетах.
 • 22 клас має більш міцну поверхню, і може застосовуватися в дитячих, віталень.
 • 23 клас розроблявся під житлові приміщення з інтенсивними динамічними навантаженнями – передпокої, кухні, кімнати прохідні.

Всі класи, що починаються з цифри «3», призначалися для комерційного використання:

 • 31 клас – громадські приміщення з мінімальною інтенсивністю руху – офіси, конференц-зали і т. п.
 • 32 клас використовується в навчальних закладах (класних кімнатах), в прийомних, офісах з великою кількістю співробітників, невеликих торгових точках та інших подібних установах.
 • 33 клас може бути укладений у великих магазинах, підприємствах громадського харчування, в прохідних коридорах і холах установ і т. п.
 • 34 клас з’явився не так давно, але відразу ж знайшов застосування в супермаркетах, спортивних залах, нічних клубах, на концертних та танцювальних майданчиках – словом, там, де покриття відчуває екстремальні навантаження від руху дуже великої кількості людей.

Чому про 21 ÷ 23 клас було сказано в минулому часі? Справа в тому, що у зв’язку з відсутністю стійкого попиту на ці досить неміцні види ламінату багато виробники просто зняли їх з виробництва, переключившись на випуск «трійки».

Є і ще один нюанс. Раніше міцність комерційного ламінату досягалася, в основному, збільшення вмісту смол формальдегідів, які становлять неабияку загрозу здоров’ю людини. Безумовно, подібні типи покриттів не рекомендовано використовувати в житлових приміщеннях.

Клас ламінату як вибрати

Такий значок говорить про придатність ламінату для настилу його в житлових приміщеннях

Згідно існуючої класифікації матеріал розділяється на 3 класу емісії формальдегіду, від Е1 до Е3. Безпечним для використання в житлових приміщеннях вважається Е1. Сучасні типи комерційного ламінату, завдяки новим технологіям виробництва, повною мірою стали відповідати цим вимогам. Таким чином, цей показник був повністю знівельовано, що відкрило можливості широкого застосування більш стійких різновидів покриття у житлових будівлях.

До речі, навіть в технічній документації виробів стало зазначатися можливість їх універсального використання:

Клас ламінату як вибрати

Нерідко виробники відразу вказують на універсальність ламінованого покриття

Мало того, не так давно з’явилися види ламінату 31 33 класи, у яких показник емісії формальдегіду – ще нижче, і їм присвоюється найвищий клас екологічності – Е0.

Що ж стосується практичного застосування, то на сьогоднішній момент «одноосібним лідером» за використання в квартирах став саме 32 клас. Його характеристик з лишком вистачає для житлових приміщень будь-якого типу, в тому числі – для передпокою і кухні. Таке покриття гарантовано має прослужити 15 20 років.

Можна, звичайно, і настелити більш високий клас, але це буде невиправдано з точки зору вартості матеріалу – закладені в нього можливості в умовах звичайної квартири просто не затребувані.

Що ще врахувати при покупці ламінованого покриття

Важливе значення для монтажу покриття і для його довговічності і надійності має система замків ламінованих панелей. Існує три основних різновиди:

 • Клейовий ламінат забезпечений звичайними пазо-гребневыми замками без засувок. Монтаж проводиться з приклеюванням торців панелей за допомогою спеціального клею.
Клас ламінату як вибрати

Ламінат може монтувати на клей

При правильній збірці виходить суцільна монолітна поверхня, що, в принципі, дуже непогано для використання в приміщеннях з підвищеним рівнем вологості (наприклад, на кухні). Проте укладання такого ламінату вимагає підвищеної кваліфікації, і навряд чи її можна здійснити самостійно. Крім того, покриття виходить нерозбірним і не підлягає демонтажу або ремонту.

В даний час випуск подібного типу ламінату практично припинений, і знайти його, навіть при бажанні, непросто.

 • Ламіновані панелі із замками типу «Lоck» також в наші дні зустрічається все рідше – виробники відмовляються від них через невисоких показників надійності з’єднання.
Клас ламінату як вибрати

Схема будови і роботи замку типу «Lock»

Складання такого ламінату вимагає обов’язкового додатка поступального ударного впливу, щоб фігурний шип увійшов в паз і зафіксувався в ньому. Це викликає певні труднощі при монтажі, а в ході експлуатації при зміні температурного або вологісного режиму не виключається поява щілин на стиках. Демонтувати покриття без його пошкодження теж вельми проблематично, так як шип найчастіше при цьому обламується.

 • Найбільш досконалою є система «Сlick»замків. Складна фігурна конструкція пазів і шпильок дозволяє зробити з’єднання тільки під певним кутом. Потім, при повороті панелей в одну площину, відбувається повне надійне закриття, що супроводжується характерним звуком – кліком, що, власне, і дало назву замку.
Клас ламінату як вибрати

Найнадійнішими є замкові з’єднання типу «Сlick»

На малюнку показаний один з варіантів конфігурації такого замку, але існує чимало різних типів різного рівня складності. У високоякісного ламінату замкова частина на стадії виробництва обробляють гарячим воском, що надає їй міцність і необхідну для з’єднання еластичність.

Подібний замок забезпечує надійне сполучення панелей, без ризику утворення щілин. Ще одна гідність – таке покриття у разі необхідності можна розібрати, щоб, наприклад, замінити одну з дощок.

Деякі моделі ламінату високого класу мають замкову частину «Сlick», додатково посилену металевим профілем.

Клас ламінату як вибрати

Замки, посилені алюмінієвим профілем

Відео: види замкових з’єднань ламінованих панелей

Багато інформації про якість і експлуатаційні особливості ламінату можна почерпнути з нанесених на його упаковці піктограм. Деякі з них представлені на схемі:

Клас ламінату як вибрати

Інформаційні піктограми можуть багато розповісти про якості ламінованих панелей

а) Такий значок каже, що покриття має виражені антистатичні властивості.

б) Ламінат легкий у прибиранні, не вимагає особливо ретельного догляду.

в) Піктограма, що говорить про стійкість ламінату до стираючих і точковим навантажень.

г) Ступінь пожежонебезпеки. Клас В1 для будинку оптимальним – такий ламінат відноситься до важкозаймистих матеріалів.

д) Впала на підлогу, запалена сигарета не повинна принести шкоди поверхні ламінату.

е) Ламінат відрізняється підвищеною гігієнічністю.

ж) Значок про стійкість покриття до ультрафіолетових променів, зокрема – до вицвітання на сонці.

з) Розлиті на підлогу харчові продукти і побутові хімікати не залишать на ньому плям.

і) Рекомендується використовувати меблі з м’якими прорезинеными колесами.

к) Такий ламінат можна сміливо використовувати для системи «тепла підлога». Цей значок може дещо змінюватись, наприклад, вказуючи на тип системи підігріву підлоги – електричний або водяний.

Клас ламінату як вибрати

Значок, який говорить про наявність V-подібної фаски

Існує ще значок, що позначає наявність V-подібної фаски на ламінованих панелей. Таке вдосконалення має ряд переваг:

Клас ламінату як вибрати

Фаска надає покриттю особливо вишуканий вигляд

 • Фаска надає особливий вид підлогового покриття, практично повну імітацію натуральної дошки.
 • Крадуться, стають невидимими можливі дефекти з’єднань на стиках.
 • Утворюється компенсує зазор, який згладить розширення матеріалу при перепадах температур.
 • Подібний ламінат володіє найвищими показниками вологостійкості. Навіть при, здавалося б, катастрофічному затопленні підлоги його можна буде розібрати, просушити і знову змонтувати без втрати якості покриття.

Відео: поради щодо вибору ламінату для квартири

При виборі ламінату для власної квартири економити, економити на якості це аж ніяк не самий правильний підхід. Грошовый виграш може обернутися необхідністю заміни покриття вже через кілька років. А добротний, якісний ламінована підлога відповідного класу повинен прослужити не менше 15 20 років. А деякі виробники не бояться давати свої моделей навіть довічну безстрокову гарантію.

Клас ламінату як вибрати

Щоб переконатися в якості товару, незайвим буде вимагати у продавця пред’явити відповідний сертифікат

Але щоб не нарватися на підробку, не слід проявляти зайвої скромності і соромитися вимагати у продавця сертифікат на придбаний ламінат. Згідно з федеральним законодавством, цей документ повинен пред’являтися на першу вимогу споживача.