Секрети роботи з універсальним косинцем

10

У багатьох серед інструментів є універсальний косинець свенсона. На всіх його сторонах нанесена шкала, а в тілі зроблені пази складної форми. Кожен цей елемент має своє призначення. Конструкція інструменту настільки продумана, що з його допомогою можна виконувати десятки маніпуляцій, а не тільки креслити кути 90 і 45 градусів, як зі звичайним класичним косинцем. Розглянемо деякі його секрети.

1. Креслення будь-яких кутів

За допомогою цього кутника можна відзначати будь-які кути. Для цього він спочатку прикладається паралельно деталі впритул своїм ребром, щоб провести поперечну лінію.

Потім його край необхідно відвести на себе, не зміщуючи кут з початку лінії. На довгій стороні інструменту має шкала 1-90 градусів. Потрібно змістити косинець так, щоб мітка необхідного значення кута виявилася на початку заготовки.

Таким чином, якщо ще раз прокреслити олівцем по короткій стороні, отримуємо між двома лініями цей кут. Все просто і швидко.

2. Торцювання дощок

Косинець можна притиснути до дошки струбцинами, і використовуючи його коротку сторону як напрямну, торцювати її під прямим кутом. Так як інструмент зроблений з товстої листової сталі, то такий упор відмінно підпирає підошву ручної циркулярки або електролобзика.

Якщо розташувати косинець навпаки, і пиляти вже по довгій стороні, то отримуємо торець під 45 градусів. Зріз виходить дуже точним, важливо тільки добре кріпити інструмент двома струбцинами.

3. Креслення паралельних ліній

Уздовж короткої сторони косинця є прямий паз зі школою. Вона відзначає відстань від прямого кута. Якщо провести за допомогою інструменту поперечну лінію, то по ній можна орієнтуватися для креслення паралелей на фіксованій відстані.

Зміщуємо інструмент так, щоб початкова лінія потрапила на потрібну позначку цієї шкали. Наприклад, рівняємо її за значенням 50 мм. Потім проводимо лінію. Таким чином, вона буде на віддалі від першої на 50 мм.цим способом можна накреслити лінії, дотримуючись точне віддалення від першої. У прикладі використовується інструмент зі шкалою 50-150 мм, але бувають і з 20-100 мм.

4. Застосування в якості розмічального рейсмуса

Косинець свенсона можна використовувати замість розмічального рейсмуса для креслення паралельних ліній щодо кромки деталі. Для цього в його тілі зроблений паз з зазублинами. Наголошуємо косинець в кромку деталі ребром, і ставимо олівець в зазубрину навпроти шкали з потрібною відміткою віддалення. Після цього ведемо інструмент уздовж. У підсумку виходить паралельна лінія на фіксованій відстані.

5. Креслення перпендикулярних ліній

На інструменті в кутку навпроти ребра є довга коса мітка, переривається пазом. Її потрібно вирівняти на будь-якій лінії, щодо якої необхідно провести перпендикулярну пряму. Потім прокресливши по довгій стороні косинця, отримаємо другу лінію під прямим кутом щодо першої.

6. Використання в якості циркуля

Якщо вбити цвях в деталь, і зачепитися за нього краєм паза з зазублинами, то косинець можна застосовувати як циркуль. Для цього ставимо олівець на потрібній мітці, і обертаємо інструментом навколо цвяха.

7. Визначення кута крокв

Цей інструмент також незамінний, коли потрібно визначити кут крокв для запила. Ставимо косинець ребром зверху на дошку, і рівняємо горизонтально бульбашковим рівнем. Потім дивимося на розмітку кутів по довгій стороні. Мітка по краю дошки покаже кут, під яким знаходяться крокви.

Також можна підв’язати на крокви підвіс. Потім інструмент прикладається знизу до дошки ребром. Його потрібно змістити кутом навпроти шнура. Тепер підвіс вкаже на мітку шкали з кутом, під яким укладені крокви.

Дивіться відео