Які дрова краще для лазні

406

Щоб лазня стала не тільки місцем для звичайного миття, але і своєрідним домашнім «лікувальним закладом», де набираються сил і здоров’я, спокон віків для її протопки вибиралися дрова, володіють запашним терпким ароматом лісу і різних смол.

Які дрова краще для лазні

Які дрова краще для лазні вибрати, щоб вони створили в приміщеннях саме таку атмосферу, нашим предкам було добре відомо. Причому, при заготівлі палива ніколи не забували різні народні прикмети і намагалися чітко слідувати їх мудрості.

Зміст статті

 • 1 Прикмети і традиції, пов’язані з дровами для лазні
 • 2 Кращі дрова для банної печі
  • 2.1 Хвойна деревина для дров
  • 2.2 Листяна деревина для топки лазні
 • 3 Як правильно зберегти дрова?
  • 3.1 Відео: які дрова можна вважати «правильними»
  • 3.2 Відео: оригінальний спосіб складання дровітні у вигляді «копиці»

Прикмети і традиції, пов’язані з дровами для лазні

Які дрова краще для лазні

Заготівля дров для лазні має певні народні традиції

 • Дрова на зиму заготовляли лише чоловіки. Дровосечным часом вважалися місяці березень-квітень, але тільки до масового сходження снігу, хоча найкращим періодом все ж можна назвати зимові місяці, коли в деревах ще не почався сокорух. Рубали дрова і в літній період, але такі заготовки вимагали більш тривалої просушки.
 • Традиційно час заготівлі дров закінчувалося 22 жовтня це день зберігача дроворубів Святого Якова.
 • Заготовляли дрова рано вранці. Вважалося, що життя багатше і тепліше у того, хто раніше за інших зрубав дерево.
 • В деяких селах на заготівлю дров для печі для лазні виходили колективно, заповнюючи дровяники всіх будинків по черзі, в тому числі і тих, де не було чоловіків.
 • Не можна було займатися заготівлею палива в великі свята і в неділю, а також після того, як сонце зайде.
 • В давнину вважалося поганою прикметою складати дрова на порозі лазні або будинку, так як це може призвести до різних хвороб і навіть смерті.
 • Дрова для лазні заготовлювалися тільки на зростаючу місяць, тому що було помічено колоди, спиляні на повний місяць, швидко псуються і не приносять здоров’я.
 • На дрова, особливо для лазні, заборонялося пиляти осику і горобину, вишню, бузину та шипшина, а також дерева, в які потрапила блискавка або повалені під час урагану. Вважалося, що це недобрий знак для мешканців будинку, де застосовуються таке паливо, тому всі намагалися заготовити дрова самостійно, щоб не накликати на дім нещастя.
 • Дровяники вважалися місцем, де водиться нечисть, тому до них, як і в баню, ніколи не ходили вночі.
 • Для молодят піч топили дровами з кедра і сосни, так як ця деревина дає сприятливий аромат і бадьорість, а також додає здоров’я.
 • Вогонь у банної печі здатний передбачати погоду на найближчий час. Наприклад, якщо дрова димлять, шиплять і погано розпалюються, то значить, скоро настане потепління. Дрова ж, гарячі з тріском, говорять про наближення морозах.

Найкращі дрова для банної печі

Сьогодні, на жаль, мало хто дотримується старі традиції і правила, але одне залишається незмінним дрова повинні давати добрий і довгий жар. Тому і намагаються вибирати деревину з високою щільністю, але, щоб вона швидко розгорілася, до неї додають більш легкі сорти.

Які дрова краще для лазні

Дрова для лазні повинні володіти підвищеною тепловіддачею

Крім породи деревини, необхідно звернути увагу на її якість, так як старі трухляві дрова навряд чи дадуть запашний дух і жарко натопленное приміщення парної. Випаровування від такої деревини навіть цілком можуть бути шкідливими для здоров’я. Тому для лазні обираються виключно свіжі, добре просушені дрова, пролежали в дровянике не більше двох років.

Однак, потрібно пам’ятати, що всі аромати лісу можна відчути тільки в тому випадку, якщо піч топиться «по-чорному» або кам’янка нагрівається відкритим вогнем. Такі печі періодичного нагрівання властиві саме для справжньої російської лазні і в максимальній мірі володіють лікувальним ефектом. Про влаштування таких банних печей можна прочитати в спеціальній статті нашого порталу.

Однак часто банні печі влаштовані таким чином, що камені не стикаються з жаром від палаючих дров, і натуральні аромати дров не потраплять в парилку. Тому в цих випадках для оздоровлення застосовуют травяные відвари, заготовлені заздалегідь гілки дерев з листям або дерев ялини. Від дров ж у такій лазні потрібно тільки хороший жар для швидкого нагрівання парної.

Щоб тепло в печі трималося довше, рекомендовано рідше відкривати дверцята топки, а значить, потрібно відразу як можна більше закласти в неї дров.

Для лазні, в якій парна опалюється з іншого приміщення, а в мийну виходить тільки кам’янка, нагрівається закритим вогнем, можна використовувати різні породи деревини з високою щільністю структури волокон.

Такі дрова, згораючи, перетворюються на вугілля, які, жевріючи, довго віддають тепло. До таких дров відносяться листяні породи дерев, таких, як ясен і дуб, береза і вільха, а легкі породи йдуть у вигляді добавки для швидкого розпалювання печі.

Щоб правильно визначитися з вибором, потрібно розглянути характеристики різних видів деревини.

Хвойна деревина для дров

Для банної печі можна використовувати хвойні породи, але треба пам’ятати, що вони містять підвищену концентрацію смол, які, не до кінця згораючи, створюють шари кіптяви в димоході.

Які дрова краще для лазні

Хвойну деревину не можна віднести до оптимального вибору для лазні

Якщо ж кам’янка нагрівається відкритим вогнем, то хвойні породи, не даючи диму в приміщення, збагачують його ароматом хвої. Випаровування хвойної деревини здатні очистити органи дихання від скопилася слизу, допомагають в їх лікуванні, приводять у норму нервову систему і поліпшують загальний стан людини.

Завдяки великій кількості масел і смол, хвойні дрова досить швидко згоряють, тому, якщо використовувати для топки лазні тільки їх, то доведеться запасати ці дрова у великій кількості. В основному це відноситься до сосновим і ялиновим дров.

Інші хвойні сорти, такі, як модрина і кедр, мають більш щільну структуру і менший процент смолистости. Вони набагато довше горять, але погано розпалюються, тому розпалювати їх потрібно сухий легкої деревиною, наприклад, осиної або липою.

Листяна деревина для топки лазні

Такі дрова для топки банних печей використовуються найчастіше, так як деякі з них просто ідеально підходять для цього процесу.

Березові дрова

Дрова з сухої берези це традиційне паливо для лазні. Крім того, всі знають, що для парної використовують березові віники. Використання їх у комплексі сприяє створенню сприятливої атмосфери в парній саме береза дає для неї легкий цілющий пар. Крім цього, березові дрова володіють дезинфікуючим властивістю, тому її рекомендовано використовувати для нагріву кам’янки відкритим вогнем.

Які дрова краще для лазні

Традиційною популярністю завжди користуються березові дрова

Березові поліна зберігають свої корисні властивості для банного використання протягом двох років, після чого топити ними теж можна, але належного ефекту для оздоровлення дрова вже не дадуть.

Часто березові дрова розпалюють її ж корою, що містить у своєму складі березовий дьоготь, який сприяє інтенсивності горіння. Березові скіпи використовують і для розпалювання щільних важких порід. Береза недарма стала найпопулярнішою деревиною для лазні володіючи всіма перерахованими вище властивостями, вона ще і дає чудову тепловіддачу, перевершуючи за цим показником багато інших дрова.

Дубові дрова

Дрова з дуба – мабуть, найкращі з усіх існуючих для топки лазень. Хоча вони мають високу вартість, але все ж залишаються досить економічними. Дубових полін потрібно набагато менше, ніж будь-який інший деревини, щоб якісно натопити лазню, так як вони довго горять, завдяки своїй дуже щільною структурою волокон. При горінні це паливо дає високу тепловіддачу, яка вище навіть, ніж у берези.

Які дрова краще для лазні

Дубові дрова хороші всім, але далеко не завжди доступні

При виборі дубових дров варто звернути увагу на вік дерева занадто товсті колоди з великою кількістю річних кілець говорять про старості деревини, яка не дасть бажаного ефекту в умовах лазні. Не підійдуть для цього і молоді дерева, тому потрібно вибирати колоди середньої товщини, які дадуть саму високу тепловіддачу.

Лікувальний пар, що має терпкий аромат, витікаючий від палаючого дуба, створює оздоровчій і зміцнюючу атмосферу, яка особливо корисна для дитячого організму.

Липові дрова

Цей від дрів теж відмінно підходить для лазні. Розпалювати липу доводиться досить довго, але якщо полум’я пішло, то горить ця деревина рівно і інтенсивно, що допомагає якісно і швидко нагріти кам’янку лазні.

Які дрова краще для лазні

Липові дрова дають хороший оздоровчий ефект

Липовий цвіт і її кору використовують для лікування застуди та кашлю, а також з цих частин дерева роблять відвари з додаванням меду для створення цілющого банного пара. Використовуючи дрова, колір і кору у комплексі, можна дійсно створити оздоровлює атмосферу в парній. Крім простудних і легеневих захворювань, липовий пару добре впливає на пошкодження або ураження шкіри, які довго не загоюються.

Однак, липу можна заготовлювати у великій кількості, так як зберігати її рекомендовано не більше двох років далі деревина просто втрачає свій лікувальний ефект.

Вільхові дрова

Дрова з вільхи не тільки нагріють жарко піч лазні, але і прикрасять своїм виглядом двір або передбанник. Вони впізнавані саме по своєму забарвленню на зрізі, яка варіюється від яскраво-червоного до насичено-вохристій і навіть блакитний. В цілому налічується від 20 до 25 різновидів вільхи, кожна з яких має свій відтінок.

Які дрова краще для лазні

Вільхові дрова видає абсолютно незвичайний колір зрізу

Перевага цієї деревини полягає в її швидке просихання і в тому, що вона не вимагає спеціальних умов для просушування. Для дров зазвичай беруть вільхові дерева, які ростуть далеко від водойм і на височинах саме такі стовбури не мають надлишку вологи і відмінно підходять для топки.

Вільха зберігається обмежений період часу, не більше трьох років після заготівлі деревини. Тільки в цей період вільхові дрова мають той абсолютно неповторний аромат, який наповнює парну при нагріванні кам’янки. Саме цю породу деревини раніше використовували для лазні по-чорному, так як вона майже не димить при горінні, але дає більшу тепловіддачу.

Є у вільхи і ще одна чудова якість. При горінні вона разом з димом дає особливі випаровування, які очищают трубу від сажного нальоту.

У хід завжди йдуть і ароматні вільхові тирса, які насипають у мангал приготовлении шашлику, а також використовують для копчення продуктів.

Дрова з осики

Ця деревина за своїми властивостями, здавалося б, близька до вільхі, і її дим також може проводити разрыхлительную і очисну роботу в димогарних трубах. Чистий дим від осики завжди сприяв її застосування для топки «чорної» лазні. Однак, ця деревина при горінні має дуже низьку тепловіддачу, тому її рідко застосовують для топки навіть домашніх печей, і вже тим більше – для нагріву банної кам’янки.

Які дрова краще для лазні

Осикові дрова для лазні застосовувати невигідно — невелика тепловіддача

Тому і використовують її в основному тільки для профілактичного чищення димовідвідних труб і у вигляді лучин для розпалювання дров з важкої щільної деревини.

Дрова з плодових дерев

Деревина деяких плодових порід схожа за своїми властивостями з дубом, але, на жаль, її не буває в продажу у великій кількості. Тому, її в основному використовують для приготування страв на відкритому вогні і копчення м’ясних і рибних продуктів.

Які дрова краще для лазні

Дрова плодових дерев краще залишити для приготування їжі

Якщо є можливість, цю деревину запасають запас при рубці садів, які займають великі площі. Однак, потрібно сказати, що старі дерева, в яких вже «запущений» процес розкладання, часто втрачає свій аромат і дають мало спека.

Дрова з тополі та верби

Дрова цих порід не рекомендовано закуповувати для опалення лазні, так як їх потрібно дуже багато, щоб досягти потрібної температури в приміщенні. Вони швидко прогорають, володіють низькою тепловіддачею. Вартість дрова з тополі і верби досить невисока, але не варто піддаватися спокусі нижчу ціну. Заощадити все одно не вийде, тому що тільки дуже велика кількість таких дров зможуть замінити набагато менший обсяг дубової або вільхової деревини. Крім того, виражених лікувальних якостей теж не виявляється.

Які дрова краще для лазні

Застосовувати деревину тополі, чи верби для лазні можна лише тоді, коли немає ніякого іншого вибору

Отже, такі дрова можна купувати тільки в тих випадках, коли їм немає ніякої альтернативи.

Як правильно зберегти дрова?

Мало придбати якісні дрова – потрібно обов’язково знати, як правильно їх зберегти в придатному для банного використання стані максимально довгий час. Будь-яка деревина перед укладанням на зберігання повинна бути відповідним чином підготовлена, так само, як і місце для неї.

Відео: які дрова можна вважати «правильними»

 • Місце для банного палива потрібно розташовувати в безпосередній близькості від лазні, а краще – навіть під одним дахом з нею. Це рекомендовано зробити для того, щоб дрова при топці знаходилися під рукою.
Які дрова краще для лазні

Зручно, якщо дровянік розташований безпосередньо біля самої лазні

 • Якщо дерево зд дрову нещодавно спиляне, а значить, ще сире, треба дати йому просохнути. Привезена ранньою весною деревина має пролежати на вільному для циркуляції повітря просторі все літо, і тільки ближче до осені її можна пиляти і рубати на дрова.
 • Для того, щоб просохлі дрова залишалися в такому стані весь час, потрібно зробити наступні кроки:

— для зберігання потрібно побудувати дровянік, який провітрювався б з усіх сторін і мав надійну широку дах;

— це будова встановлюється в місці, де збирається вода не накопичується вологих випарів, тобто, по можливості, на височині;

— якщо дровянік не побудований, можна скласти полешки акуратними рядами, але таким чином, щоб вони добре провітрювалися, а зверху накрити шифером чи іншим водонепроникним матеріалом.

Які дрова краще для лазні

При укладанні полін необхідно забезпечити вільне проходження повітря між ними

Необхідно враховувати й те, що зимові дрова сохнути набагато швидше, ніж весняні або річні. Для останніх необхідно відвести час для просушування, як мінімум, вісім місяців. Крім цього потрібно враховувати і погодні умови, при яких буде сохнути деревина.

Після того, як дрова висушені, напилены і наколоті, вони повинні розсипом деякий час полежати на відкритому повітрі. Потім їх необхідно правильно скласти.

 • Якщо дрова складаються на вулиці, під неї обов’язково потрібно настелити шпалери, які являють собою довгі труби, стовбури дерев невеликого діаметру або цеглу. Вони потрібні для того, щоб дрова не лежали на грунті і не вбирали з нього вологу.
 • По боках майбутньої дровітні встановлюють вертикальні шпалери з труб, які будуть підтримувати кладку з дров з боків.
 • Якщо стос буде складатися з двох і більше вертикальних рядів, то кожен наступний ряд встановлюється з невеликим нахилом до попереднього.
 • Іноді полешки укладають не прямі ряди, а в різні цікаві форми, які стають окрасою території ділянки. Наприклад, до них належить такі форми, як «стіг» або «будиночок», «піраміда» або «гриб».

Відео: оригінальний спосіб складання дровітні у вигляді «копиці»

Щоб можна було швидко і просто натопити піч у лазні, отримати при цьому від неї оздоровлюючий і дезінфікуючий ароматний пар, потрібно з особливою увагою поставитися до вибору дров, добре їх підготувати і правильно зберігати. А для цього необхідно хоча б трохи розбиратися в специфічних характеристиках різних сортів деревини.