Як садити хрін восени корінцями

19

Посадка хрону восени – це основний термін розведення рослини. Роботи планують на кінець вересня або першу половину жовтня. Якщо бабине літо затримається, можна висадити кореневища і ближче до другої декади місяця. При цьому необхідно правильно намітити лунки і розміщувати живці строго під кутом 45 градусів. Тоді сходам буде легше пробитися через грунт, а зібрати багатий урожай вийде вже на наступний сезон.

Чи можна садити хрін восени

Хрін зазвичай розмножують кореневищами. Причому посадку планують на другу половину вересня або першу половину жовтня. Рідше терміни можуть зрушуватися на кінець жовтня, і навіть початок листопада (на півдні). Рослина невибаглива і не боїться заморозків.

Тому висадити кореневища можна саме в осінній період. Це дозволить отримати максимально швидкий урожай на наступний сезон. Допускається і весняне висаджування культури, але в цьому випадку вона може постраждати від поворотних заморозків, що погано відіб’ється на врожайності.

Плюси і мінуси осінньої посадки

Культуру можна висадити як навесні, так і восени. Але у другого варіанту є особливі плюси.

Осіння посадка краща в регіонах з коротким влітку

Посадка хрону восени в грунт дає відразу кілька переваг:

 1. найголовніший плюс — можна отримати найбільш ранній урожай. Це має велике значення для уралу. Сибіру, північних регіонів з прохолодним літом.
 2. завдяки ранньому врожаю його можна буде використовувати якраз в той момент, коли дозріють томати, огірки та інші овочі (хрін осінньої посадки часто застосовують для консервації).
 3. за зиму коріння встигнуть адаптуватися до нових умов, рослина пройде хорошу загартування і стане дуже витривалим.
 4. навесні часто спостерігаються поворотні заморозки, через які хрін може помітно ослабнути. Посадка восени виключає цей ризик.
 5. посадковий матеріал не потрібно зберігати до весни-досить відразу посадити кореневища і чекати, коли вони дадуть сходи на наступний рік.

Істотних недоліків у посадки хрону восени немає. Навпаки-саме цей термін вважають основним, причому для всіх регіонів росії – від середньої смуги і півдня до сибіру і далекого сходу.

Коли садити хрін на дачі восени

При посадці хрону восени важливо підібрати правильні терміни. За загальним правилом для цього підходить перша половина або середина жовтня. Хоча можна вибрати і інший час. Необхідно врахувати фактичний прогноз погоди і кліматичні особливості місцевості. Також садівники часто звертають увагу на місячний календар.

Залежно від регіону посадки

Терміни посадки хрону восени залежать від регіону. Оптимальний час для розміщення культури на ділянці:

 1. у середній смузі, в тому числі в підмосков’ї, роботу можна запланувати на середину жовтня.
 2. приблизно такі ж терміни підійдуть для північного заходу (можна на тиждень раніше).
 3. на півдні, навпаки, посадку восени проводять в кінці жовтня-першій декаді листопада.
 4. на уралі, в сибіру і на далекому сході приступати до робіт доводиться часто помітно раніше. Посадку восени тут планують на другу половину вересня або максимум на першу декаду жовтня.

За місячним календарем

Для вибору терміну можна орієнтуватися і на місячний календар. Так, у вересні 2021 сприятливими днями вважаються: 11-14, 16-17, 23, 26-28, 30.

Несприятливий лише один день-це 21 вересня, коли буде повний місяць, всі інші – нейтральні.

У жовтні 2021 посадку восени можна запланувати на такі дати:3-7, 9-10, 12-13, 21-23, 26-28, 31.

Несприятливий лише день повного місяця – це 20 жовтня. Всі інші дні теж можна використовувати для посадки, вони нейтральні.

Увага! найкраще займатися висадкою хрону на зростаючу місяць. На спадаючу краще утриматися від цієї процедури.

Як правильно посадити корінь хрону восени на дачі

Хрін – невибаглива рослина, тому з посадкою особливих проблем не виникне. При цьому важливо правильно вибрати місце для розміщення рослини, а також врахувати, що кореневище розміщують не прямо, а під нахилом. Основні етапи посадки описані нижче.

Вибір і підготовка ділянки

Хрін добре росте на різних грунтах, в тому числі і збіднених. Тому можна вибрати навіть віддалені місця для посадки, наприклад, простір поруч з парканом.

Для хрону необхідно сухе і сонячне місце

Грядки повинні відповідати декільком вимогам:

 • добре освітлені, при цьому можлива півтінь від сусідніх рослин;
 • не перезволожені, без застою води (низини точно не підійдуть, оптимально вибрати височини, що піднімаються на 20 см);
 • поруч немає великих чагарників, а також дерев, оскільки вони забирають поживні речовини і вологу.

Якщо грунт містить багато гумусу, насиченого чорного кольору, додатково удобрювати її не потрібно. Якщо грунт збіднений, в нього під час весняної або літньої перекопування вносять компост або перегній в кількості 5-7 кг на 1 м2. Якщо в землі занадто багато глини, її потрібно зробити менш щільною, внісши до 1 кг піску або тирси на ту ж площу.

Підготовка посадкового матеріалу

Щоб правильно посадити хрін на ділянці восени, необхідно підготувати коріння. Роблять це в кілька етапів:

 1. необхідно викопати кущ, відокремити бічні корені довжиною до 25-30 см.у діаметрі вони повинні досягати 1-1,5 см.
 2. зробити нижній зріз, кут повинен бути косим.
 3. верхній зрізати перпендикулярно.
 4. зчистити нирки на середній частині. Для цього використовують рукавичку з щільної матерії, грубу тканину або тупу сторону леза ножа.
 5. бруньки на верхній і нижній частині обов’язково залишити, оскільки саме вони дадуть сходи.

Правила посадки хрону восени коренем

Алгоритм посадки восени:

 1. підготувати лунки, глибина яких дорівнює довжині живців і плюс 5 см.
 2. висадити кореневища під кутом 45 градусів.
 3. дотримуватися інтервалу між лунками 30 см і 60-70 см між рядами. Виходить, що на 1 м2 реально розмістити 5-6 рослин.
 4. присипати грунтом, але не утрамбовувати її.
 5. відразу після посадки восени дати помірний полив. Для цього використовують заздалегідь відстояну воду.

Схема осінньої посадки дозволить оптимально розмістити рослину на ділянці

Догляд після посадки

Щоб виростити хрін на городі восени, після посадки необхідно забезпечити правильний догляд. Досвідчені садівники рекомендують дотримуватися таких порад:

 1. молоді саджанці поливають щотижня, якщо немає дощів. Грунт повинна залишатися трохи вологою, але в той же час надлишку води допускати не варто. В іншому випадку коріння будуть гнити.
 2. якщо грунт вже був удобрений напередодні пересадки, додаткові підгодівлі вносити в нього не потрібно. На наступний сезон добрива можна дати два рази – навесні після появи паростків вносять комплексний мінеральний склад (30-40 г на 1 м2). Якщо цього недостатньо, і сходи ростуть повільно, через два тижні їм дають настій коров’яку (1:10).
 3. після поливів і сильних дощів грунт розпушують, роблять прополки. Щоб бур’янів росло якомога менше, прикореневу зону мульчують сіном, тирсою, торфом або іншими матеріалами.
 4. до зими готувати рослину не потрібно. Досить викопати урожай коренів і використовувати їх в кулінарії, медичних цілях або для розмноження. У регіонах з екстремальними морозами рекомендують викласти шар сухої мульчі.

Важливо! хрін може рости на одному місці 8-10 років і більше. Але за цей час він сильно розростається і стає фактично бур’яном. Щоб уникнути цього, рекомендують робити пересадки кожні 2-3 роки.

Висновок

Посадка хрону восени дає досить багато переваг, головне з яких – отримання раннього врожаю, а також максимальна приживлюваність саджанців. Технологія висаджування нескладна, з нею впорається навіть дачник без досвіду. Особливості посадки хрону восени коренем показані на відео.