Утеплення фундаменту піноплекс

607

Основа будь-якого будинку – це надійний фундамент. Від його стану прямо залежить цілісність, збереження, довговічність будівлі, а певною мірою – навіть мікроклімат усередині приміщень. Саме тому для зведення фундаменту необхідно застосовувати найбільш надійні та якісні конструкції і матеріали. Однак мало просто вибудувати цю частину будинку – вона потребує особливого захисту від зовнішніх впливів.

Утеплення фундаменту піноплекс

В одній з публікацій нашого порталу детально викладені питання гідроізоляції фундаменту. Зазвичай у комплексі з цими заходами при правильному підході відразу передбачається і його утеплення. Для цього можуть застосовуватися різні будівельні технології, але найбільш поширеним, простим, доступним для самостійного проведення є утеплення фундаменту піноплекс.

У цій статті будуть розглянуті причини необхідності термоізоляції фундаменту, властивості утеплювального матеріалу – піноплекс, викладено послідовність процесу проведення подібних робіт і застосовуються технологічні прийоми.

Зміст статті

 • 1 Для чого утеплюють фундамент?
 • 2 Пеноплекс – оптимальний матеріал для утеплення фундаменту
  • 2.1 Відео: тестування екструдованого пінополістиролу на міцність
 • 3 Схеми та розрахунок параметрів утеплення фундаменту
  • 3.1 Калькулятор для розрахунку товщини утеплення фундаменту
  • 3.2 Відео: поради з утеплення фундаменту піноплекс
 • 4 Як проводиться утеплення фундаменту піноплекс
  • 4.1 Вертикальне утеплення стін фундаменту
  • 4.2 Відео: послідовність гідроізоляційних і утеплювальних робіт на фундаменті
  • 4.3 Горизонтальний пояс утеплення грунту навколо фундаменту
  • 4.4 Відео: грамотно виконана утеплена відмостка
  • 4.5 Особливості утеплення плитного фундаменту

Для чого утеплюють фундамент?

Здавалося б – для чого утеплювати фундамент? Може здатися, що досить його ізолювати від проникнення вологи, і цим повністю забезпечуються його збереження. Всі житлові приміщення знаходяться вище, ніяк безпосередньо не взаємодіють з цокольною частиною і мають власну термоізоляцію. Ця думка досить широко поширене, і тому багато домовласників просто скидають з рахунків необхідність подібних робіт, навіть не закладаючи їх у план будівельних робіт. Між тим, утеплення фундаменту необхідно відразу з кількох причин:

 • Масивна конструкція фундаменту і цоколя стає «магістральним шляхомпроникнення холоду. Значна частина тепло втрат будинку завжди пов’язана з погано ізольованим підлогою першого поверху. Але навіть при, здавалося б, надійної термоізоляції міст холоду діє від фундаментного підстави через стіни. Це і призводить до суттєвих втрат у плані витрат на енергоносії, і в некомфортному обстановці в приміщеннях. А правильно проведене утеплення дає до 30% загальної економії тепла.
 • Підошва фундаменту розташована, як правило, нижче рівня промерзання грунту, і її температура досить постійна в зв’язку з постійним впливом геотермального тепла. Верхня ж частина схильна до значних температурних перепадів. Така нерівномірність викликає внутрішні напруги залізобетонної конструкції, пов’язані з різницею лінійного розширення матеріалу, що веде до швидкого її «старіння». Для того щоб весь масив фундаменту мав приблизно однаковий прогрів, незалежно від пори року, потрібно надійна термоізоляція.
 • Шар утеплювача на фундаментних стінках зміщує точку роси назовні, і бетонні конструкції не будуть відволожуватися від утворення конденсату, викликаного різницею зовнішніх і внутрішніх температур.
 • Хоча будь-яка залізобетонна конструкція має певний запас морозостійкості, що виражається в числі циклів повного промерзання і відтавання, краще цей «внутрішній резерв» не витрачати даремно, мінімізувавши або повністю усунувши впливу негативних температур.
 • Доцільно разом з утепленням стін фундаменту проводити ще і термоізоляцію прилеглих шарів ґрунтової засипки, розмістивши для цього горизонтальний термоізолюючий пояс на рівні підошви (при мілкозаглублених фундаментах) або під бетонною вимощенням. Цим можна досягти зниження ризику здимання грунтів при промерзанні, яке небезпечно появою деформацій і порушенням цілісності фундаментної основи.
 • Шар утеплювача стає ще однією досить надійною перешкодою на шляху ґрунтової вологи. Крім того, він добре закриває вразлива до механічних впливів шар нанесеної гідроізоляції.

Утеплення фундаменту має проводитися за його зовнішньої стіни. Термоізоляційний матеріал, розміщений всередині підвального (цокольного) приміщення, лише трохи поліпшить там мікроклімат, але ніяк не вирішить головних проблем.

Піноплекс – оптимальний матеріал для утеплення фундаменту

З усіх існуючих термоізоляційних матеріалів саме піноплекс, напевно, є найбільш оптимальним для утеплення фундаменту і цоколя. Застосовуються, звичайно, і інші технології, наприклад, напилення пінополіуретану, але все ж для самостійного проведення подібних робіт краще піноплекс і по фізичним і експлуатаційними якостями, і за ціною поки ще знайти складно.

Утеплення фундаменту піноплекс

Піноплекс — мабуть, найкращий сучасний матеріал для утеплення фундаменту

Пеноплекс представляет собою плити екструдованого пінополістиролу. Технологія екструзії, тобто розплавлення суміші з гранул полістиролу з спінюванням її спеціальними агентами і подальшим продавлювання через формувальне сопло (екструзійну головку), дозволяє отримувати матеріал високої щільності із збереженням відмінних термоізоляційних якостей.

 • Щільність піноплекс варіюється, в залежності від марки, від 30 до 45 кг/м3. Це дозволяє матеріали витримувати значні механічні навантаження. Так, межа зусилля на стиск при об’ємної деформації до 10%, навіть у самого «легкого» піноплекс – не менше 20 т/м2, а у найбільш щільного досягає і 50 т/м2. Цих показників цілком достатньо не тільки для утеплення стін фундаменту, але і для закладки термоізолятору під його підошви або монтажу його в якості основи для заливки плитного фундаменту.

Відео: тестування екструдованого пінополістиролу на міцність

 • У піноплекс за рахунок його насиченості повітрям – відмінні показники термічного опору. Так, коеффициент теплопроводности всього 0,030 Вт/м×с º — один з найнижчих серед всіх сучасних термоізоляційних матеріалів.
 • Разом з тим, закрита комірчаста структура матеріалу добре протистоїть проникненню вологи. Водопоглинання в першу добу не перевищує 0,2% від загального обсягу, протягом місяця – не більше 0,4 0,5%, і надалі ця величина не змінюється протягом всього терміну експлуатації.
 • Діапазон температур, при яких піноплекс не змінює своїх фізичних якостей – від —50 до + 75 ºС.
 • Матеріал абсолютно безпечний з екологічної точки зору, з плином часу не розкладається, не виділяє шкідливих речовин, а термін його служби оцінюється не менш, ніж у 30 40 років.

Піноплекс випускається у вигляді прямокутних плит, зазвичай оранжевого кольору, розміром 600 × 1200 мм, товщиною від 20 до 60 мм (з кроком 10 мм), 80 або 100 мм. Плити мають замкову пазо-гребневую частину, завдяки чому монтаж гранично спрощується і мінімізуються «містки холоду» на стиках панелей.

Випускається декілька видів піноплекс, які поділяються на класи, від «Піноплекс 31З» до «Піноплекс 75». Основна відмінність – рівень щільності матеріалу, який досить наочно виражено цифровим показником. До складу «Піноплекс 31» і «35» , крім того, додатково внесені антипірени, істотно підвищують їх вогнестійкість. Втім, для зовнішнього утеплення фундаменту цей показник не є визначальним. Для подібних робіт зазвичай набувають матеріал класу «35З», «45С», а для установки підошву або під плитний фундамент — «45».

Схеми та розрахунок параметрів утеплення фундаменту

Отже, щоб досягти ефективності термоізоляції фундаменту і товщі прилеглого до нього ґрунту, система утеплення повинна включати дві ділянки:

Утеплення фундаменту піноплекс

Зразкові схеми розташування утеплювача і можливі помилки

 • Вертикальний – шар утеплювача встановлюється безпосередньо на стіни фундаменту зовні, від самої підошви і до верхнього обріза цоколя. Цим вирішується проблема ліквідації «містків холоду» через стіни та цокольну частину будівлі.
 • Горизонтальний – викладається суцільним шаром по периметру будівлі і запобігає промерзанню грунту навколо стін фундаменту, тим самим повністю усуваючи або в максимальному ступені знижуючи процеси здимання. В залежності від глибини промерзання в конкретній місцевості, від типу фундаменту і його заглиблення цей шар може розташовуватися на рівні підошви, або ж вище, на глибині вище точки промерзання. На практиці дуже часто горизонтальний шар утеплювача розташовують безпосередньо під бетонної вимощенням.
Утеплення фундаменту піноплекс

Схема термоізоляції фундаменту з утепленою вимощенням

При цьому фахівці рекомендують обов’язково передбачати потовщення горизонтального пояса утеплювача по кутах будівлі, на певну відстань уздовж стін – про це буде сказано трохи нижче.

Яка повинна бути товщина піноплекс, щоб утеплення було ефективним і в повному пере виправдовувало своє призначення? Існують спеціальні методики підрахунку, якими користуються фахівці. В деякому спрощенні можна зробити такий розрахунок і самостійно.

Товщину піноплекс для вертикального ділянки можна визначити виходячи з наступної формули:

R = h1/λ1 + h2/λ2

R – величина опору теплопередачі, константа, встановлена для конкретних регіонів з урахуванням їх кліматичних особливостей;

h1 – товщина стінок фундаменту;

λ1 – коеффициент теплопроводности матеріалу, з якого зроблений фундамент.

h2 і λ2 – відповідно, необхідна товщина шару піноплекс і його коеффициент теплопроводности.

Значення R нескладно уточнити в будь місцевої будівельної організації – вона встановлена СНиП 2302-2003. Для прикладу, нижче в таблиці показана ця мінімальна величина для деяких регіонів Росії:

Місто (регіон) R — необхідний опір теплопередачі м2×°К/Вт
Москва 3.28
Краснодар 2.44
Сочі 1.79
Ростов-на-Дону 2.75
Санкт-Петербург 3.23
Красноярськ 4.84
Воронеж 3.12
Якутськ 5.28
Іркутськ 4.05
Волгоград 2.91
Астрахань 2.76
Єкатеринбург 3.65
Нижній Новгород 3.36
Владивосток 3.25
Магадан 4.33
Челябінськ 3.64
Тверь 3.31
Новосибірськ 3.93
Самара 3.33
Перм 3.64
Уфа 3.48
Казань 3.45
Омськ 3.82

Для прикладу, можна підрахувати якої товщини повинен бути вертикальний шар піноплекс на бетонному фундаменті товщиною 500 мм в Московській області:

R = 3,28

h1 = 0,5 м

λ1 для бетону — Вт/м×°До

λ2 для піноплекс – 0,032 Вт/м×°До

3,28 = 0,5 / 1,69 + h2/0,032

Нескладні арифметичні обчислення дають 0,0955 м. Слід округляти, звичайно, в більшу сторону, і в результаті отримуємо шар піноплекс 100 мм.

Калькулятор для розрахунку товщини утеплення фундаменту

Щоб полегшити читачам сайту роботу, представляємо спеціальний вбудований калькулятор, що дозволяє швидко і точно розрахувати товщину термоізоляції для різних матеріалів і розмірів фундаменту, і для різних типів доречних в даному випадку утеплювачів.

Вкажіть необхідні дані і натисніть кнопку «Розрахувати товщину утеплювача»
Введіть табличне значення величини опору теплопередачі для Вашого регіону (десятковий дріб — через крапку)
Вкажіть матеріал фундаменту
залізобетон
бетонні блоки
бутобетон
цегляна кладка (червоний обпалена цегла)
Виберіть тип утеплювача
пінополістирол екструдований
пінопласт
напилюваний пінополіуретан
пінополіуретан панелі
Вкажіть товщину стрічки фундаменту
200 мм
250 мм
300 мм
350 мм
400 мм
450 мм
500 мм

Можна скористатися і іншою методикою розрахунку. Вона, в певному сенсі, навіть зручніше, так як покаже не тільки товщину вертикального утеплення, але і параметри горизонтального пояса піноплекс – його товщину і необхідне посилення по кутах будівлі.

Існує таке поняття, як «індекс мороза» (ЇМ). Ця наведений показник виражає кількість днів з від’ємною температурою повітря і величину цих температур, характерних для конкретного регіону. Виражається він в градусо-годинах. На схемі лініями-ізотермами показано розподіл ЇМ в європейській частині Росії.

Утеплення фундаменту піноплекс

Схема приблизного розподілу індексу морозу (ЇМ) на території європейської частини Росії

З’ясувавши ЇМ для своєї місцевості, нескладно спроектувати вертикальне і горизонтальне утеплення фундаменту, грунтуючись на даних таблиці:

ЇМ товщина шару вертикального утеплення (мм) ширина пояса горизонтального утеплення (м) товщина пояса горизонтального утеплення (мм) довжина потовщених ділянок від кутів будівлі (м) товщина потовщеного ділянки (мм)
до 35000 84
35000 91 0.3 18 1.2 25
40000 98 0.6 32 1.2 44
50000 112 0.9 49 1.5 69
60000 126 1.2 63 2 95
70000 140 1.5 81 2.5 121
80000 154 1.8 102 3 152
90000 168 1.8 133 3.5 200

Отримані з таблиці значення округляються у більшу сторону. Потім їх необхідно привести до існуючих стандартним товщинам піноплекс. При утепленні вертикальної частини рекомендують передбачити два шари плит – так надійно перекриються всі стики і не залишиться «містків холоду». Таким чином, якщо, наприклад, при «індексі мороза» 50000 градусо-годин потрібно товщина піноплекс 112 мм, то доцільно буде застосувати два шари утеплювача по 60 мм.

Знаючи висоту фундаменту і його цокольної частини, визначивши параметри утеплення, нескладно розрахувати і потрібну кількість матеріалу, виходячи з того, що площа однієї панелі дорівнює 0,72 м2.

Відео: поради з утеплення фундаменту піноплекс

Як проводиться утеплення фундаменту піноплекс

Вертикальне утеплення стін фундаменту

Нижче в таблиці буде показана приблизна послідовність робіт по вертикальній термоізоляції підземної частини фундаменту. Зрозуміло, що ця робота впритул пов’язана з гідроізоляцією бетонної основи, так що і ця тема буде побіжно торкнувся – як один з етапів процесу утеплення.

Ілюстрація Короткий опис виконуваної операції
Утеплення фундаменту піноплекс Для якісного утеплення фундаменту по всій висоті, аж до його підошви, пості застигання і повного набору міцності проводиться розпалублення, грунт забирається на всю глибину, по всьому периметру будівлі – так, щоб була свобода пересування працівників.
Утеплення фундаменту піноплекс Щоб забезпечити високу адгезію бетону з шаром гідроізоляції, гарне прилягання рулонних матеріалів і блоків утеплювача, його поверхню слід ретельно очистити від бруду, пилу, прилиплого сміття, дрібних нерівностей (напливів), що утворилися при заливці стрічки і виявлених після розпалубки.
Утеплення фундаменту піноплекс Таку зачистку проводять з допомогою шліфувальної машинки-«болгарки», оснащеної спеціальним шліфувальним колом для бетону.
Операція – дуже пильна і трудомістка, тому часто багато хто нею нехтують. Проте, щоб забезпечити дійсно високий рівень гідроізоляції та утеплення, пропускати цей етап не рекомендується.
Утеплення фундаменту піноплекс На очищену поверхню наноситься праймер – спеціальна бітумна гідроізоляційна мастика.
У продажу представлено чимало їх марок – російські будівельники часто вибирають продукцію вітчизняної компанії «Техноніколь», зокрема, як показано на ілюстрації, «Праймер №01», що відмінно підходить для попередньої грунтовки бетонних основ.
Утеплення фундаменту піноплекс Мастика наноситься на поверхню густим шаром, так, щоб їм були повністю закриті всі залишаються нерівності бетону.
Особлива увага – дрібним заглибин, які нерідко залишаються «сухими».
Наносити праймер можна на великих площах з допомогою валика з середнім ворсом, але по кутах, в області перехідних галтелей і на інших складних ділянках обов’язково застосовують кисть.
Поверхня фундаменту покривається зовні праймером повністю, від підошви до верхнього краю, і плюс до цього відразу ж грунтується і горизонтальна поверхня стрічки, від якої піде зведення цоколя чи стіни будинку.
Утеплення фундаменту піноплекс Далі, починається етап основний гідроізоляції поверхні фундаменту.
У розглянутому прикладі майстри використовують наплавляється рулонний матеріал Техноніколь Біполь ОМ».
Для роботи буде потрібно газова пальник і балон з пропаном.
Утеплення фундаменту піноплекс Наплавлення рулонної гідроізоляції проводять удвох. Один працівник розігріває газовим пальником ділянку руберойду – до проплавлення захисної плівки. Другий – розгортає рулон і притискає розігрітий ділянку до поверхні стіни.
Важливо – рулон повинен бути правильно зорієнтований на його поверхні є позначення, що вказують бік, підлягає розплавлення («штатної» намотування рулону вона розташована зверху).
Роботи починають вести від підошви фундаменту. Закривають шаром гідроізоляції зовнішню сторону підошви, перехідні галтелі, і заходять на вертикальну стінку стрічки.
Утеплення фундаменту піноплекс Після проплавлення зовнішнього шару рулон розкочується вгору, і руберойд відмінно приклеюється з прогрунтованої поверхні.
Утеплення фундаменту піноплекс Після приклеювання всього відміряної шматки руберойду доверху, необхідно повернутися вниз – там залишилася непроклеенной «стартова» смуга.
Вона також акуратно знизу проплавляется полум’ям пальника, потім притискається і остаточно фіксується на поверхні стіни.
Утеплення фундаменту піноплекс Роботу зазвичай проводять «поярусно», тобто спочатку повністю проклеюють нижню частину фундаментної стрічки з підошвою, по всьому периметру.
Цим створюється своєрідний «пояс посилення» у цій складній конфігурації області фундаменту.
Сусідні смуги руберойду повинні заходити один на одного як мінімум на 100 мм.
Утеплення фундаменту піноплекс Особлива увага – зовнішнім і внутрішнім кутам фундаменту.
Смуга матеріалу повинна знаходити на соседствующую стінку як мінімум на 150 мм.
При необхідності робляться відповідні надрізи.
Утеплення фундаменту піноплекс Потім весь цей «вузол» закриється черговим листом, накаливаемым на сусідній стіні.
За таким же принципом діють і на внутрішніх кутах.
Утеплення фундаменту піноплекс Після того як нижній пояс гідроізоляції змонтований по всьому периметру, переходячи вище – на вертикальну частину фундаментної стрічки.
З рулонів нарізати смуги з таким розрахунком, щоб вони знизу перехлестнулись вже з наклеєними фрагментами на 100 мм…
Утеплення фундаменту піноплекс …а у верхній частині – повністю перекривали горизонтальну поверхню стрічки фундаменту.
Утеплення фундаменту піноплекс Робота ведеться в тому ж порядку.
Відміряний і відрізаний рулон матеріалу спочатку, поступово розгортаючи, наплавляють знизу вгору на вертикальній поверхні стрічки.
Утеплення фундаменту піноплекс Потім проклеюється горизонтальна поверхня фундаменту.
Утеплення фундаменту піноплекс І, як і раніше, завершує монтаж відрізаного рулону руберойду – наплавлення нижньої смужки, від якої починалася робота.
Так продовжують, поки весь фундамент не буде покритий первинним шаром гідроізоляції.
Утеплення фундаменту піноплекс Для надійності рекомендується закрити це перший шар наплавлюваного гідроізоляції другим, суцільним, від підошви до верхнього краю фундаментної стрічки.
Утеплення фундаменту піноплекс Другий шар повністю приховає собою «пояс посилення», і такої гідроізоляції вже буде абсолютно не страшний ніякий напір грунтових, дощових або паводкових вод.
Процес гідроізоляції показаний недостатньо докладно тому, що на нашому порталі цьому питанню присвячена окрема публікація – «Гідроізоляція фундаменту своїми руками», в якій розглянуто різні способи, в тому числі і з застосуванням самоклеючих рулонних матеріалів.
Утеплення фундаменту піноплекс Після повної готовності гідроізоляції можна переходити до монтажу утеплювальних панелей «Пеноплэкса». Для цього застосовується один з декількох способів.
По-перше, блоки утеплювача часто монтують на спеціальний клей, призначений саме для термоізоляційних робіт. Він може реалізовуватися у вигляді сухої будівельної суміші, і тоді буде потрібно його розведення замішування до необхідної консистенції згідно з доданою інструкцією.
Приклад такого клею показаний на ілюстрації.
Утеплення фундаменту піноплекс Може клейовий склад продаватися і готовою до використання формі, у пастоподібному стані.
Він надходить у продаж, розфасованим в банки або відра.
Утеплення фундаменту піноплекс Для монтажу пеноплэкса можна скористатися і бітумною мастикою, такої, яка застосовувалася для гідроізоляції стін фундаменту. Єдина умова – мастика повинна бути на водорозчинній основі, так як органічні розчинники (ацетон, бензол, спирти та інші подібні з’єднання) деструктивно впливають на екструдований пінополістирол.
Втім, випускається спеціальна бітумна мастика, призначена саме для монтажу пінополістирольних утеплювальних плит – це буде оптимальним рішенням.
Утеплення фундаменту піноплекс Наклеювати плити пеноплэкса починають знизу.
Якщо фундамент має складну форму, наприклад, виражену ступеневу підошву, то шар утеплювача, що встановлюється на нього, повинен в точності її повторювати.
При цьому слід прагнути залишати мінімальні щілини на внутрішніх і зовнішніх кутах, ретельно підганяючи вирізані шматки пеноплэкса.
Утеплення фундаменту піноплекс Клей наносять на панелі точково (гірками), але з таким розрахунком, щоб після притиснення їх до поверхні площа контакту становила не менше 40% від загальної площі.
Якщо поверхня стіни після проведення гідроізоляції відрізняється високою рівністю, то можна для нанесення клейового складу використовувати зубчастий шпатель з висотою гребеня 12 – 15 мм.
У будь-якому випадку, як би не наносився клей, необхідно це робити з таким розрахунком, щоб він при притисненні плити до поверхні не виступив на швах і не заважав стикування чергових плит утеплювача.
Утеплення фундаменту піноплекс При монтажі пеноплэкса обов’язково поєднують пазо-гребньова з’єднання, домагаючись максимально щільної підгонки панелей один до одного.
Утеплення фундаменту піноплекс Вся підземна частина утеплювача монтується виключно на клейовий склад.
Категорично неприпустимо використання будь-яких анкерних кріплень типу «грибків».
«Гуляють» по мережі фотографії або відеосюжети з подібним способом кріплення пеноплэкса на підземної частини фундаменту говорять лише про те, що публікують це «майстра» недостатньо добре розбираються в цій технології.
По-перше, свердління отворів під «грибки» чарівно порушить герметичність створеного шару гідроізоляції, і вся виконана у цьому плані робота піде нанівець.
А по-друге, в додатковому механічному кріпленні і немає ніякої потреби – ґрунтова засипка буде надійно фіксувати пеноплекс на вертикальній поверхні фундаментної стрічки.
Утеплення фундаменту піноплекс Ділянка ж, розташований в цокольній частині, ВИЩЕ РІВНЯ ЗЕМЛІ, додатково фіксується до поверхні за допомогою пластикових дюбелів – «грибків».
Прямо через утеплювальну панель просвердлюється отвір потрібного діаметру, із заглибленням в шар бетону (цегли) на 35 – 50 мм, вставляється «грибок» до упору, після чого забивається (вкручується – в залежності від моделі) фіксує сердечник.
Згодом капелюшок «грибка» буде прихована обробкою цоколя.
Утеплення фундаменту піноплекс Якщо для гідроізоляції стін фундаменту застосовувалася технологія наплавлення рулонного матеріалу, то практикують і ще один спосіб подальшого кріплення термоізоляційних плит.
За допомогою газового пальника проводять поверхневе розплавлення наклеєного руберойду, безумовно, дуже акуратно, щоб не допустити наскрізного запису.
Утеплення фундаменту піноплекс Для цілої панелі пеноплэкса достатньо двох-трьох таких розплавлених «плям».
Утеплення фундаменту піноплекс Після притиснення панелі її утримують протягом 10÷15 секунд – бітумне заповнення застигає, і утеплювач досить надійно фіксується на стіні.
Утеплення фундаменту піноплекс Після того як вся поверхня покрита пеноплэксом, необхідно ретельно закрити шви між панелями.
У разі великих щілин їх можна закрити шматками матеріалу, при невеликих має сенс використовувати монтажну піну.
Однак, якщо застосовується піна, то необхідно буде після її застигання та зрізання надлишком промазати шви бітумною мастикою, щоб виключити потрапляння на неї вологи – від цього поліуретанова піна може почати з часом розкладатися.
Для пеноплэкса краще всього застосовувати фірмову клей-піну, яка, до речі, добре підійде і для наклеювання утеплювальних плит на поверхню фундаменту.
Утеплення фундаменту піноплекс Якщо прийнято рішення розміщувати панелі термоізоляції в два шари, то укладання другого проводять зі зміщенням, так, щоб не збігалися ні вертикальні, ні горизонтальні шви.
Так буде практично зведена до нуля ймовірність утворення «містків холоду».
Утеплення фундаменту піноплекс Змонтований утеплювач після ущільнення швів рекомендовано захистити від прямого хімічного впливу грунту.
Тут можна вчинити по-різному:
Утеплення фундаменту піноплекс Перший варіант – прокласти на поверхні утеплювача, армувальну сітку-серп’янку і нанести тонкий оштукатуривающий шар, використовуючи в якості розчину той же клейовий склад або спеціальну суміш для обмазувального гідроізоляційних робіт.
Утеплення фундаменту піноплекс Другий варіант – закрити пеноплекс шаром недорогого руберойду або пергаміну, покладеного на бітумну мастику з перехлестом сусідніх аркушів в 100 мм. Це, крім захисту, створить ще один гідроізоляційний бар’єр.
Але найкращий варіант – це використання спеціальної профільованої мембрани типу «PLANTER – standard».
Це сучасне покриття стає непрохідною перешкодою для вологи, а рельєфні виступи будуть служити своєрідними «демпферними подушечками», що запобігають пошкодження утеплювального шару при зворотній засипці фундаменту грунтом.
Утеплення фундаменту піноплекс Гідроізоляція та утеплення підземної частини фундаменту виконані.
Все готове до початку зворотної засипки.
Утеплення фундаменту піноплекс При великих обсягах робіт доцільно залучити спеціальну техніку.
Зверніть увагу – для додаткової страховки майстри встановили тимчасові дерев’яні підпірки. По мірі засипки фундаменту грунтом їх нескладно видаляти, а після заповнення котловану, термо — і гідроізоляції фундаменту вже ніщо не зможе зашкодити.
Слід врахувати, що при зворотного засипання грунту рекомендується біля стін розмістити шар піску (піщано-гравійної суміші) – це допоможе знизити навантаження на стінки фундаменту.
Іноді в цих цілях застосовують і керамзит, що додасть утеплення ще більшу ефективність.
Утеплення фундаменту піноплекс Зворотна засипка виконана – її потім необхідно буде лише привести в порядок вручну.
Це буде робитися на стадії створення утеплених відмостків.
Утеплення фундаменту піноплекс А сама стрічка фундаменту стала підставою для подальших робіт – викладання цоколя з клінкерної цегли.

Відео: послідовність гідроізоляційних і утеплювальних робіт на фундаменті

Горизонтальний пояс утеплення грунту навколо фундаменту

Утеплення фундаменту піноплекс

Приблизна схема утепленій вимощення

 • При засипці грунту послідовно проводять його трамбування. Коли до рівня поверхні залишається близько 300 мм, грунт максимально ущільнюють і встановлюють дерев’яну опалубку з таким розрахунком, щоб вона піднімалася над поверхнею землі на 100 150 мм. Ширина пояса утеплення вказана в таблиці вище. Як правило, навіть якщо її табличне значення менше метра, все одно рекомендується мінімально витримувати 0,7 1 метр.
 • Укладається піщана подушка завтовшки не менше 100 мм, ретельно трамбується. Потім простягається шар рулонного гідроізолятор – руберойду, з проклейкою нахлестів між листами бітумною мастикою.
Утеплення фундаменту піноплекс

Панелі горизонтального пояса утеплювача повинні максимально прилягати до вертикальних

 • Поверх руберойду укладаються плити піноплекс. Слід домогтися максимального їх прилягання до вертикальних панелей, щоб не залишати шляху холоду. Стики між плитами шпатлюются клейовим складом або монтажною піною.
 • Зверху плити піноплекс закриваються щільною поліетиленовою плівкою, залишаючи невеликий нахлест на цокольну частину. Для посилення конструкції вимощення можна поверх пленкі укласти армуючу металеву сітку або кілька паралельних прутків арматури.
Утеплення фундаменту піноплекс

Армування вимощення перед заливкою бетону

 • Заливка вимощення. В опалубку заливається бетон стандартного складу – 3 частини піску на 1 – цементу. Розчин повинен бути досить густий, щоб виконати нахил від стін будівлі до краю вимощення.
Утеплення фундаменту піноплекс

Готову вимощення згодом можна буде облицювати плиткою

 • Після первинного схоплювання залитого бетону можна виконати його зміцнення по технології залізнення. Інший, більш оптимальний варіант – передбачити облицювання вимощення тротуарною плиткою.

Відео: грамотно виконана утеплена відмостка

Утеплена цокольна частина також підлягає обов’язковій обробці штукатуркою або облицювання плиткою, штучним каменем або спеціальними панелями. Докладніше про технології облицювання цоколя можна дізнатися у відповідній публікації порталу.

Особливості утеплення плитного фундаменту

Якщо для якого-небудь будівлі потрібно плитний фундамент, то головна особливість полягає в тому, що його утеплення піноплекс проводиться відразу в процесі заливки.

Утеплення фундаменту піноплекс

Приблизна схема розташування шарів утепленого плитного фундаменту

 • На розміченій майданчику проводять земляні роботи – вибирають грунт на передбачену проектом глибину. Дно отриманого котловану по максимуму вирівнюють вручну.
 • Насипається піщана подушка завтовшки не менше 100 мм. Одна повинна бути ретельно утрамбована. Доцільно поверх піщаної подушки простелити шар геотекстилю – дорніта.
 • Наступним шаром йде так звана бетонна підготовка – поверхня заливається тонким шаром бетону з щебеневим наповненням. Армування в цьому випадку не передбачається.
 • Після застигання бетонної підкладки вона повинна бути закрита гідроізолюючим рулонним матеріалом – руберойдом. Достатньо одного шару, покладеного на мастику з ретельним приклеюванням напуску сусідніх аркушів.
 • Встановлюється по периметру опалубка на необхідну висоту заливки фундаменту.
 • По всій площі проводиться викладка плит піноплекс з ретельною підгонкою замкових пазогребневих сполук. Для подібних робіт краще використовувати пінополістирол підвищеної щільності – марки «Піноплекс 45» товщиною від 50 до 100 мм. Всі стики, при необхідності, ретельно зашпаровуються монтажною піною.
Утеплення фундаменту піноплекс

Перед заливанням фундаменту укладені плити піноплекс закриваються щільною поліетиленовою плівкою

 • Поверх укладених плит настилається поліетиленова плівка товщиною не менше 200 мкм. Перехлест сусідніх полотен – не менше 150 мм, з обов’язковим проклеюванням цих мест строительных водостійким скотчем.
 • Далі, виконують необхідне армування і заливку фундаменту, згідно з проектом будівлі.
 • Після того, як фундамент остаточно набере потрібну міцність, опалубку знімають і проводять обов’язкове утеплення піноплекс вертикальних стінок готової плити. Виробляють та облаштування утепленій вимощення – воно нічим не буде відрізнятися від того процесу, про які було розказано вище.

Отже, процес утеплення фундаменту піноплекс – досить об’ємний і трудомісткий. Тим не менш, ігнорувати важливість подібних робіт буде великою помилкою. Фундамент, який отримав надійний захист від вологи, і від температурних перепадів, надійно прослужить без ремонту десятки років, зберігаючи тим самим цілісність всієї конструкції будинку.