Зробити тепла підлога своїми руками

502

Система теплої підлоги стане прекрасним доповненням основної опалювальної системи. Також тепла підлога може спокійно виконувати функції основного обігріву без необхідності застосування додаткових пристосувань.

Зробити тепла підлога своїми руками

Нерідко власники вирішують виконувати монтаж теплої підлоги власними силами. І якщо для підключення електричної системи необхідно володіти навичками виконання електротехнічних робіт, то самостійне облаштування теплої підлоги під силу кожному. Ознайомтеся з інструкцією і приступайте до роботи.

Зробити тепла підлога своїми руками

Зробити тепла підлога своїми руками

Зміст статті

 • 1 Підготовчі роботи
  • 1.1 Перший крок
  • 1.2 Другий крок
  • 1.3 Третій крок
  • 1.4 Четвертий крок
  • 1.5 П’ятий крок
 • 2 Рекомендації щодо вибору та монтажу труб
 • 3 Керівництво по монтажу системи підлог з підігрівом
  • 3.1 Перший етап – колектор
  • 3.2 Другий етап – нагрівальний котел
  • 3.3 Третій етап – труби
  • 3.4 Четвертий етап – стяжка
  • 3.5 Відео – Зробити тепла підлога своїми руками

Підготовчі роботи

Перший крок

Демонтуйте стару стяжку до самої основи. Контролюйте, щоб перепади поверхні не перевищували 1 див.

Зробити тепла підлога своїми руками

Демонтуйте стару стяжку

Другий крок

Укладіть на ретельно очищену поверхню шар гідроізоляційного матеріалу.

Зробити тепла підлога своїми руками

Гідроізоляція

Третій крок

Закріпіть по периметру приміщення демпферну стрічку. Якщо ваша система буде складатися з декількох контурів, стрічку також необхідно укласти по лінії між даними контурами.

Закріпіть по периметру приміщення демпферну стрічку

Четвертий крок

Утепліть основу. Теплоізоляційний матеріал, так само як і порядок утеплення, вибирається індивідуально відповідно до умов конкретної ситуації.

Так, якщо система буде використовуватися в якості доповнення до основного обігріву, буде достатньо укласти фольгований поліетилен.

Зробити тепла підлога своїми руками

Утеплення фольгованим пінополіетиленом

У більшості ситуацій в якості теплоізоляційного матеріалу використовується пінопласт або інший відповідний матеріал.

Також в продажі доступні утеплювачі, розроблені спеціально для монтажу в комплексі з трубами теплої підлоги. В їх структурі вже присутні канали під укладання труб.

П’ятий крок

Укладіть поверх теплоізоляції армуючу сітку. Вона посприяє збільшенню міцності стяжки, якій ви заллєте труби.

Зробити тепла підлога своїми руками

Укладіть поверх теплоізоляції армуючу сітку

При цьому труби системи можна буде прикріпити безпосередньо до сітки, виключивши необхідність застосування спеціальних кліпс і смужок. В даному випадку для кріплення можна буде використовувати звичайні пластикові стяжки.

Зробити тепла підлога своїми руками

Кріплення труб до сітки пластиковими стяжками

Рекомендації щодо вибору та монтажу труб

Зробити тепла підлога своїми руками

Схема монтажу водяної теплої підлоги

Вам потрібно виконати індивідуальний розрахунок і визначити оптимальні параметри укладання труб для кожного окремого приміщення.

Розрахунок найпростіше виконати за допомогою спеціалізованої програми – це дасть вам можливість заощадити час і сили.

Вирахувати необхідну потужність для кожного окремого контуру виключно за формулами досить важко. Такий розрахунок вимагає обліку безлічі параметрів. При цьому найменша помилка може призвести до вкрай несприятливих наслідків.

Зробити тепла підлога своїми руками

Розрахунок системи теплої підлоги

Щоб виконати розрахунок системи вам потрібно знати наступні параметри:

 • габарити обігрівається кімнати;
 • матеріал виготовлення перекриттів, перегородок і несучих стін;
 • особливості утеплювача під систему підлог з підігрівом;
 • вид фінішного покриття підлоги;
 • діаметр труб, які застосовуються для облаштування системи підлог з підігрівом, а також матеріал для їх виготовлення;
 • потужність нагрівального котла.
  Зробити тепла підлога своїми руками

  Проектування системи теплої підлоги

  Зробити тепла підлога своїми руками

  Витрата труби при монтажі теплої підлоги

Перераховані параметри дозволять вам розрахувати оптимальну довжину укладаються труб, а також відповідний крок їх розміщення для забезпечення необхідного рівня тепловіддачі.

Також ви повинні підібрати відповідний маршрут укладання труб. Пам’ятайте: при проходженні по трубах вода поступово втрачає тепло. Тому розподіл елементів системи потрібно виконувати з урахуванням ряду важливих нюансів, а саме:

 • труби рекомендується починати укладати від менш теплих (зовнішніх стін приміщення;
 • якщо труба вводиться в приміщення не з боку зовнішньої стінки, то частина труби від місця введення до стіни треба утеплити;
 • в цілях поступового зниження інтенсивності нагріву від зовнішніх стін кімнати до внутрішніх застосовується варіант укладання «змійкою»;
 • в цілях забезпечення рівномірного прогріву простору в кімнатах, які не мають зовнішніх стін (гардероби, туалети та інші) слід використовувати метод монтажу по спіралі. При цьому спіраль повинна розвиватися від краю приміщення в його середину.

Найбільш часто використовуваний крок укладання труб теплої підлоги – 300 мм. В місцях з збільшеними втратами тепла крок розміщення труб можна зменшити до 150 мм.

Зробити тепла підлога своїми руками

Розташування труб

Додатково вам потрібно розрахувати такий показник як гідравлічний опір труб. Це значення підвищується паралельно зі збільшенням довжини контуру і кожним вигином.

Бажано, щоб опір труб в контурах, підключених до загального колектора, було однаковим. Для цього потрібно розділяти особливо великі контури на кілька контурів поменше. До особливо великим в даному випадку відносяться контури, діаметр яких перевищує 100 м.

Також фахівці настійно не рекомендують обігрівати кілька кімнат одним контуром. Мансардні поверхи, засклені веранди, балкони тощо кімнати повинні обігріватися окремим контуром системи. В іншому випадку ефективність обігріву істотно зменшиться.

Керівництво по монтажу системи підлог з підігрівом

Приступайте до монтажу системи. Робота виконується в кілька етапів.

Перший етап – колектор

Зробити тепла підлога своїми руками

Схема підключення водяної теплої підлоги

Монтаж колектора виконується в спеціально призначений для цього колекторний ящик. Зазвичай товщина такого ящика дорівнює 120 мм Габарити підбирайте відповідно з розмірами колекторної грубі і з урахуванням розмірів різного роду доповнень типу датчиків зливів, тиску і т. д.

Зробити тепла підлога своїми руками

Колектор: зовнішній вигляд і схема роботи

Облаштовуйте колекторну групу так, щоб під нею залишився зазор, достатній для згинання труб.

Встановіть колекторний шафа. Зробіть це так, щоб показники довжини труб від кожного опалювального приміщення і контуру системи були приблизно однаковими.

Зробити тепла підлога своїми руками

Основні елементи колекторного вузла

Найчастіше колекторні шафи просто вмонтовуються в стіни – 120-міліметрова товщина дозволяє це зробити. Колекторний ящик повинен бути встановлений вище рівня системи підігріву підлоги.

Важливо пам’ятати: створювати різного роду ніші в несучих стінах категорично не рекомендується, а в більшості ситуацій навіть суворо забороняється.

Збірка колекторного шафи виконується у відповідності з інструкцією, що додається, тому ніяких проблем і труднощів на цьому етапі у вас не виникне.

Зробити тепла підлога своїми руками

Приклад підключення колектора теплої підлоги

Другий етап – нагрівальний котел

Перш за все, виберіть котел відповідної потужності. Обладнання повинно нормально переносити надходять навантаження і мати певний запас потужності. Розрахунок дуже простий: ви суммируете потужність всіх систем підлог з підігрівом і додаєте 15-відсотковий запас.

Зробити тепла підлога своїми руками

Котельне обладнання

Циркуляція теплоносія в розглянутій системі забезпечується насосом. Конструкція сучасних котлів включає в свій склад відповідний насос спочатку. Зазвичай його потужності достатньо для забезпечення нормального функціонування системи в приміщеннях площею до 120-150 м2.

У разі ж якщо габарити приміщення перевищують наведені значення, вам доведеться встановити додатковий насос. У таких ситуаціях насоси встановлюються у віддалених колекторних шафах.

Зробити тепла підлога своїми руками

Котельне обладнання

Безпосередньо на місцях введення і виведення теплоносія з котла необхідно змонтувати запірні клапани. За допомогою цих пристосувань ви зможете відключати нагрівальне обладнання при появі такої необхідності, наприклад, для ремонту або профілактичного обслуговування.

Найчастіше домашні майстри віддають перевагу електричних нагрівальних котлів – вони найбільш прості в монтажі і дуже добре показують себе при роботі в комплексі з системою теплої підлоги. Для установки і підключення обладнання достатньо просто дотримуватися положень інструкції виробника.

Третій етап – труби

Укладання труб виконується у відповідності з попередньо підготовленою схемою. Для кріплення елементів зазвичай використовуються профілі з отворами для розміщення шурупів.

Також ви можете прикріпити труби до сітки за допомогою пластикових стяжок – про це вже згадувалося раніше.

Панелі можна з’єднувати, укладаючи їх внахлест, притискаючи до ряду виступів

При кріпленні труб слідкуйте, щоб їх не пережимав надто туго – краще, коли петля вільна.

Вигини намагайтеся робити максимально акуратними, дотримуючись при цьому рекомендації по мінімально допустимому радіуса. У випадку з поліетиленовими трубами даний радіус зазвичай становить 5 діаметрів труби.

Зробити тепла підлога своїми руками

Підключення труб

Якщо ви пережмете поліетиленову трубу надто сильно, на її місці утворюється смужка білястого відтінку. Це свідчить про виникнення залому. Використовувати подібні труби забороняється – у місці залому дуже швидко з’явиться прорив.

Підключення труб до колектора виконуйте із застосуванням фітинга або ж евроконусной системи.

Після завершення монтажу системи обов’язково перевірте тепла підлога. Для перевірки залийте воду, подайте тиск 5 бар і залиште тепла підлога в подібному стані на добу. Якщо через 24 години не буде відмічено ніяких помітних розширень і протікання, можете приступати до облаштування стяжки.

Четвертий етап – стяжка

Зробити тепла підлога своїми руками

Стяжка

При заливання бетонної стяжки до труб повинно бути подано робочий тиск. Після заливки стяжку потрібно залишити сохнути на місяць. Лише після повного набору міцності стяжки можна переходити до укладання фінішного покриття.

При формуванні бетонної стяжки потрібно враховувати ряд важливих особливостей, пов’язаних з характером розподілу теплової енергії у товщі заливки і застосовуваному фінішному покритті.

У разі якщо буде укладатися плитка, товщина стяжки повинна становити близько 30-50 мм. Або ж ви можете зменшити відстань між трубами до 100-150 мм інакше тепло буде розподілятися абсолютно нерівномірно.

У разі укладання лінолеуму, ламінатних панелей тощо товщина стяжки повинна бути ще меншою. Для зміцнення заливки в подібній ситуації треба використовувати додаткову зміцнюючу сітку, що укладається поверх труб.

Зробити тепла підлога своїми руками

Стяжка

Таким чином, укладання системи теплої підлоги без особливих проблем виконується власними силами. Потрібно лише дотримуватися наведених положень інструкції і відповідально підходити до виконання всіх заходів.

Зробити тепла підлога своїми руками

Тепла підлога

Вдалої роботи!

Відео – Зробити тепла підлога своїми руками